Czym jest słynny samochód elektryczny?

Chociaż samochody elektryczne zaczynają się na dobre zadomawiać na ulicach całego świata, to wielu kierowców jeszcze nigdy nie miało z nimi żadnej styczności. Dla wielu osób elektryfikacja to nowość, zupełna zmiana dotychczasowego porządku. Ale czy nowy rodzaj napędu oznacza radykalną zmianę przyzwyczajeń i nawyków? Czy samochody elektryczne prowadzą się inaczej niż dobrze znane auta spalinowe? Dlaczego już teraz warto rozważyć zakup samochodu napędzanego energią elektryczną?

AUTOR: Materiał Partnera
DATA: 19.08.2022
Dlaczego właśnie prąd?

Współczesne samochody z napędem elektrycznym zaczęły pojawiać się na rynku kilka lat temu. Choć pierwsze modele były w większości przypadków zelektryfikowanymi wersjami swoich spalinowych odpowiedników, dość szybko zarówno producenci jak i użytkownicy pierwszych elektryków doszli do wniosku, że nie tędy droga. Pierwsze samochody projektowane od podstaw jako wyłącznie elektryczne pozwoliły na wykorzystanie potencjału tego rodzaju napędu w znacznie większym stopniu.

Jaki to potencjał? Po pierwsze, samochody elektryczne w trakcie jazdy nie emitują żadnych spalin. Po drugie, elektryki poruszają się niemal bezszelestnie, ponieważ praca silników elektrycznych w zasadzie nie generuje żadnego hałasu, szczególnie w porównaniu do silników spalinowych. Po trzecie, przyspieszenie w autach zasilanych prądem jest natychmiastowe i zaskakująco wydajne w stosunku do spalinowych odpowiedników o podobnej mocy – to wszystko dzięki momentowi obrotowemu, którego maksymalna wartość dostępna jest od razu po wciśnięciu pedału przyspieszenia.

Po czwarte, samochody elektryczne doskonale sprawdzają się w mieście – to właśnie w tych warunkach auta spalinowe ciągle ruszając z miejsca i hamując zużywają najwięcej paliwa, a wytworzona energia zostaje utracona – w przypadku elektryków energia podczas hamowania jest odzyskiwana i pozwala na zwiększenie zasięgu. Po piąte, dzięki kompaktowej konstrukcji układu napędowego, kabiny elektrycznych pojazdów są często o wiele przestronniejsze niż w autach spalinowych, co pozwala na jeszcze wygodniejsze podróżowanie. To raptem pięć argumentów z długiej listy, którą można by utworzyć!

Dzisiejsze samochody elektryczne są o wiele bardziej niezawodne od pierwszych aut tego typu, a ich eksploatacja względem samochodów z napędem konwencjonalnym jest prostsza i tańsza. Choć ceny samochodów elektrycznych są w tym momencie relatywnie wysokie, to ta różnica zmniejsza się z każdym miesiącem ze względu na globalny wzrost cen, a dodatkowo korzyści wynikające z zasilania prądem i niskich kosztów serwisowania szybko sprawiają, że bilans zysków i wydatków zaczyna dawać przewagę tzw. elektrykom.

Elektryzujący zestaw korzyści

Jazda samochodem elektrycznym z punktu widzenia kierowcy samochodu jest również czymś zupełnie nowym i niespotykanym, zwłaszcza w cywilnych samochodach. O co dokładnie chodzi? Wyglądający na pierwszy rzut oka na cywilny lub rodzinny, samochód elektryczny niejednokrotnie potrafi przewyższyć osiągami typowo sportowy samochód spalinowy. Dokładnie takim samochodem, zaskakującym pod wieloma względami, jest elektryczny Mustang Mach-E. Pozytywne zaskoczenie towarzyszy nam w zasadzie na każdej płaszczyźnie! Po pierwsze: wygląd. Mustang to legendarny samochód, ikona motoryzacji. Rozpoznawalna sportowa sylwetka została perfekcyjnie zaimplementowana do elektrycznego SUV-a. Tutaj kolejna niespodzianka – pomimo stylizowania na coupé, większy rozstaw osi zapewnia imponującą przestronność wnętrza. Wisienką na torcie są osiągi Mustanga Mach-E, który w ekstremalnej odmianie GT osiąga prędkość maksymalną 200 km/h, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,7 sekundy! To poziom supersamochodów! Do tego perfekcyjne prowadzenie i wysoki komfort jazdy. Wszystko jest zasługą specyficznej konstrukcji i charakterystyki pracy napędu elektrycznego.

Najcięższym elementem każdego samochodu elektrycznego jest zestaw baterii trakcyjnych, dlatego najczęściej umieszczane są one pod podłogą pojazdu. To oznacza niskie umiejscowienie środka ciężkości, a to z kolei wpływa bardzo dobrze na zachowanie auta podczas jazdy w zakrętach. W samochodach dostawczych, takich jak Ford E-Transit, baterie umieszczone w podłodze pozwalają na utrzymanie doskonałych parametrów ładowności samochodu, co w przypadku aut dostawczych jest najważniejszym czynnikiem.

Po wciśnięciu pedału przyspieszenia osiągi mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy siedzą w elektryku. Przykładowo, w Fordzie Mustangu Mach-E GT sprint od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 3,7 sekundy! Dzięki temu, że silniki napędowe montowane są w bliskim sąsiedztwie kół, nawet w przypadku napędu na cztery koła, nie ma potrzeby na montownie np. wału napędowego, przebiegającego przez całą długość pojazdu. To z kolei pozwala na wygospodarowanie przestronnego wnętrza i zawsze płaskiej podłogi w kabinie.

Ale jazda elektrykiem to także korzyści z użytkowania. Dlaczego? Już sam moment zakupu to czas, w którym nabywca może skorzystać z dofinansowania, co w przypadku żadnego samochodu spalinowego nie ma miejsca. Kiedy już zakupimy samochód elektryczny, warto wiedzieć, że to dopiero początek korzyści! Elektryki mogą legalnie poruszać się buspasami, co zwłaszcza w największych miastach pomaga zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu minut dziennie.

Ponadto, w wielu miejscach w Polsce właściciele aut elektrycznych są zwolnieni z opłat za parkowanie w centrach miast, a gdzieniegdzie można także spotkać specjalne miejsca postojowe zarezerwowane wyłącznie dla samochodów elektrycznych, przy których często stoją też stacje ładowania. W miejscach takich jak sklepy, galerie handlowe, kina, można skorzystać nawet z darmowych ładowarek, a uzupełnienie zasięgu może odbywać się podczas zakupów czy kinowego seansu.

Nowocześnie, ekologicznie, bezproblemowo

Przyszłość motoryzacji jest elektryczna i jest na to kilka konkretnych dowodów. Po pierwsze, najnowsze przepisy przyjęte przez Unię Europejską przewidują zakaz sprzedaży spalinowych samochodów po 2035 roku. Co ciekawe, Ford planuje sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne już pięć lat wcześniej. Po drugie, to właśnie samochody elektryczne jako jedyne podczas poruszania się nie emitują żadnych spalin.

Po trzecie, osiągi samochodów elektrycznych oraz ich całkowita wydajność jest znacznie lepsza w porównaniu do aut z konwencjonalnymi napędami, gdzie znaczna część wytworzonej energii jest przetwarzana w ciepło i nie da się jej wykorzystać. Po czwarte, surowce potrzebne do produkcji paliwa samochodowego powoli zaczynają się wyczerpywać, podczas gdy prąd można pozyskiwać zawsze, korzystając z sił natury, takich jak woda, wiatr czy energia słoneczna.

Szczególnie wysoki potencjał w samochodach elektrycznych widzą także rozmaite gałęzie biznesu. Przede wszystkim ze względu na to, że przy obecnych cenach paliw koszt przejechania 100 kilometrów samochodem elektrycznym jest czasem nawet trzykrotnie niższy niż w przypadku samochodu spalinowego. Jeśli popatrzymy na kolejne koszty, które może generować samochód, warto wspomnieć o serwisie.

W elektryku nie ma turbosprężarek, koła dwumasowego, rozdzielacza napędu, sprzęgła i wielu ruchomych części układu napędowego, które w samochodach spalinowych podlegają okresowej wymianie i przez to generują niemałe koszty. W przypadku samochodów elektrycznych układ napędowy jest kilkukrotnie prostszy w konstrukcji. O niezawodności samochodów elektrycznych może świadczyć nie tylko fakt długiej gwarancji na baterie trakcyjne (przykładowo: 8 lat lub 160 000 km w Mustangu Mach-E), ale także wysoka wartość rezydualna już jeżdżących egzemplarzy, czego przykładem są ikoniczny Mustang Mach-E, z najwyższą wartością rezydualną w segmencie elektrycznych SUV-ów, i kultowy E-Transit, który może poszczycić się również tytułem lidera w segmencie elektrycznych samochodów dostawczych. Ekonomiczna przewaga aut na prąd wynika z rozpatrywania zakupu przez pryzmat całkowitych kosztów użytkowania (TCO), a także z publicznych dotacji.

Pełna elektryfikacja to proces napędzany przez europejskie normy środowiskowe, którego pierwsze owoce widzimy dzisiaj. Jednak w kwestii rozwoju elektromobilności to niejedyny powód, dla którego marka Ford stawia na zeroemisyjny napęd. Ford ma swoje ambicje, dlatego swoją przewagę konkurencyjną buduje poprzez inwestycje w innowacyjność, nieustanną elektryfikację gamy modelowej, planowane przejście na produkcję wyłącznie pojazdów elektrycznych do 2030 roku, transformację fabryki w Kolonii na Centrum Elektryfikacji Forda czy zaangażowanie w rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów. Wszystkie te działania przekładają się na wzrost dynamiki rozwoju elektromobilności w Europie, której przoduje amerykański koncern.

Ford inwestując czas i zasoby, by pojazdy zeroemisyjne były bardziej dostępne w użytkowaniu sprawia, że coraz więcej kierowców może przekonać się o wymiernych korzyściach zamiany samochodu spalinowego na elektryczny. Przesiadanie się na pojazdy z napędem na prąd to korzyści dla wszystkich: dla środowiska, dla naszych finansów i w końcu dla kierowcy, dzięki fenomenalnym właściwościom jezdnym. Odpowiadając więc na początkowo zadane pytanie: elektryki to po prostu lepsze wersje dotychczas znanych nam samochodów, które już dziś przeobrażają współczesną motoryzację.

Ford: Droga do elektromobilności

Marka Ford jest przykładem na to, że przemyślane i konsekwentne rozwijanie kluczowych założeń jest wyróżnikiem na tle konkurencji. Elektryfikacja, która niewątpliwie dla wielu producentów jest trudnym wyzwaniem, w Fordzie przebiega w naturalny, a jednocześnie spektakularny sposób. To właśnie w ofercie tej marki znajdziemy ikony historii motoryzacji w nowych, zelektryfikowanych odsłonach.

AUTOR:
DATA: 19.08.2022
Nowoczesność oznacza elektryfikację

Choć jeszcze kilka lat temu trudno byłoby w to uwierzyć, to przyszłość motoryzacji jest elektryczna. Unia Europejska planuje zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już po 2035 roku. Jednak marka Ford decyzję o wprowadzeniu elektryfikacji do swojej gamy modelowej podjęła już wiele lat temu. Każdy kolejno prezentowany ostatnio model zakłada częściową lub pełną elektryfikację przy jednoczesnym zachowaniu docenianego na całym świecie DNA Forda.

Od czasu debiutu Ford Mustang jest legendarnym, światowym synonimem auta sportowego. Podobnie Ford Mustang Mach-E, który stał się ikoną elektryfikacji z charakterem. To właśnie ten, niezwykle ważny i przełomowy model Forda wprowadził z impetem elektryfikację do całej gamy modelowej, a hasło: „możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę” działa na wyobraźnię i zaczyna zakorzeniać się w umysłach potencjalnych nabywców.

Ford Mustang Mach-E i E-Transit dosłownie zelektryzowały motoryzacyjny świat

To przykłady samochodów ikon, którymi Ford pokazał, że elektryfikację można rzeźbić na swój kształt. Oba te modele wyrastają na liderów w swoich segmentach.

Mówiąc o ikonach nie sposób zapomnieć o debiutującej legendzie wśród pickupów, czyli Fordzie F-150 Lightning. F-150, jeden z najchętniej kupowanych dużych pickupów świata, podobnie jak ikoniczny Mustang, jest kolejnym dowodem na to, że zachowanie dziedzictwa marki w połączeniu z elektromobilnością to coś, w czym Ford osiągnął perfekcję. Fani motoryzacji doskonale wiedzą, że nazwa „Lightning” nie jest przypadkowa, ponieważ od dekad w marce Ford oznacza doskonałe osiągi.

Nie mógłbym pominąć wzoru wśród samochodów użytkowych, jakim przez lata stawał się niezawodny Ford Transit. Model, który dla wielu jest oczywistym wyborem w tym segmencie, również doczekał się swojego w pełni elektrycznego wariantu. Ford E-Transit dosłownie zelektryzował motoryzacyjny świat już w dniu swojej premiery. Oferując duży zasięg, imponującą ładowność i wiele wariantów konfiguracji nadwozia, E-Transit jest kolejnym dowodem na to, że konsekwentnie realizowana droga do elektromobilności jest gwarantem do sukcesu w każdym segmencie.

Elektryfikacja to także hybrydy, które w gamie Forda można znaleźć obecnie w niemal każdym modelu. Są to zarówno układy Mild Hybrid (w modelach Fiesta i Puma), hybrydy FHEV (Focus, Kuga, Turneo Custom) oraz hybrydy plug-in, czyli PHEV (Kuga, Explorer, Turneo Custom). To niesamowite, że w każdym segmencie, niezależnie czy mówimy o samochodzie miejskim, kompaktowym, SUV-ie czy VAN-ie, zawsze możemy wybrać zelektryfikowaną wersję jednostki napędowej. Hybrydy to przede wszystkim niska emisja CO2 do atmosfery, niskie zużycie paliwa, satysfakcjonujące osiągi i dynamika jazdy.

Unia Europejska planuje zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już po 2035 roku

Przełom dla Forda nastąpi jednak już w roku 2030. Cała gama marki będzie wtedy wyłącznie elektryczna – na 5 lat przed wycofaniem ze sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej.

Elastyczność w każdym calu

Kompleksowe podejście i przemyślane rozwiązania to cechy, z którymi naturalnie łączona jest marka Ford. Nowoczesne samochody oferujące w standardzie topowe technologie, świetne prowadzenie i wrażenia z jazdy, oraz jednostki napędowe jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne, to jedno. Jednakże w ślad za doskonałymi pojazdami Ford nie zapomniał także o perfekcyjnie skrojonej ofercie finansowania dostępnej w ramach wielu opcji finansowania przygotowanych przez Forda, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Jazda nowym Fordem jest możliwa niezależnie od tego, czy chcemy związać się z samochodem na dłużej, czy też używać samochodu przez kilka lat. W przypadku klienta indywidualnego, Ford przygotował możliwość sfinansowania zakupu wymarzonego modelu w finansowaniu Ford Credit, a dla tych, którzy chcą jeździć nowym Fordem bez konieczności deklarowania wykupu pojazdu od razu, jest finansowanie Ford Opcje. To właśnie dzięki Ford Opcje możemy jeździć nowym Fordem przez 2, 3 lub 4 lata, płacąc niską miesięczną ratę, a na koniec tego okresu zdecydować o wykupie samochodu, odsprzedaży salonowi za kwotę gwarantowaną z początku umowy, lub sfinansować ostatnią, „balonową” ratę wykupu na kolejny, dogodny okres.

Trudno znaleźć dwie firmy, które prowadzą swój biznes w identyczny sposób. Trudno też znaleźć kierowców, których styl prowadzenia samochodu jest taki sam. Podobnie jest z potrzebami dotyczącymi użytkowania pojazdu, ale także jego finansowania. Dla klientów biznesowych Ford przygotował szeroką ofertę produktów finansowych, takich jak klasyczny leasing, dostępny również dla nowo powstałych firm, Ford Leasing Opcje, gdzie nie ma konieczności decydowania o wykupie lub zwrocie pojazdu po okresie finansowania, a także Ford Wynajem, czyli wynajem długoterminowy samochodów, z pełną obsługą serwisową oraz assistance.

W szeroko pojętym biznesie potrzeby są różne, a to wymaga indywidualnego podejścia. Opcje finansowania oferowane przez markę Ford są szczególnie doceniane przez klientów biznesowych. Indywidualne potrzeby i specyfika użytkowania pojazdów w ramach prowadzenia biznesu to coś, co marka Ford naprawdę rozumie. Szczególnie dzisiaj, w dobie elektromobilności, która jest swego rodzaju nowością w wielu sektorach, Ford staje się partnerem szczególnie godnym zaufania.

Elektryzująca wizja przyszłości

Zrównoważony rozwój wcale nie oznacza długiego oczekiwania na efekty. Przyszłość motoryzacji jest elektryczna, a w Fordzie ta przyszłość zaczęła się na dobre. Obecnie dostępne są dwa modele wykorzystujące wyłącznie napęd elektryczny. Ikoniczny Mustang Mach-E oraz niezawodny E-Transit przebojem wdarły się na rynek i notują zachwycające wyniki sprzedaży. To pokłosie tego, jak bardzo udane są to konstrukcje, a dowodem na to jest właśnie ich niesamowita popularność.

Mając percepcję tak udanych debiutów, szczególnie ekscytująca jest perspektywa aż siedmiu premier w pełni elektrycznych samochodów Forda, które pojawią się na rynku do 2024 roku! Aż trzy z siedmiu nowych „elektryków” będą przedstawicielami segmentu SUV, a jednym z nich będzie w pełni elektryczny Ford Puma, który w wersjach spalinowej i hybrydowej jest jednym z najpopularniejszych modeli w swoim segmencie w Europie.

Ładowanie samochodów elektrycznych stało się intuicyjne i proste!

Zrezygnuj z tankowania, oszczędź czas i pieniądze dzięki możliwości ładowania pojazdu w domu. Z kolei w podróży naładujesz swojego „elektryka” prądem zmiennym lub stałym w ponad 150 tyś. publicznych stacji ładowania w całej Europie.

Najbliższe lata dla motoryzacji będą przełomowe, ale prawdziwy przełom dla Forda to rok 2030. W tym roku cała gama marki będzie wyłącznie elektryczna, już na 5 lat przed wycofaniem ze sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej. Aby osiągnąć zamierzone cele i utrzymać maksymalną wydajność, Ford planuje przeznaczyć aż dwa miliardy Euro na rozbudowę i dalszy rozwój niemieckiej fabryki w Kolonii. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ w Turcji zostanie także uruchomiona linia montażowa, która będzie odpowiedzialna za produkcję akumulatorów.

Droga do elektromobilności w przypadku Forda to raczej autostrada. Tempo wprowadzania nowych, niezwykle udanych elektrycznych i zelektryfikowanych modeli jest imponujące. Wysoko stawia poprzeczkę konkurencji. Wiele lat przygotowań i pracy u podstaw procentuje dzisiaj, dając tej marce szczególne możliwości w zakresie pełnej elektryfikacji gamy modelowej. Elektryfikacji, która została gruntownie przemyślana, dostosowana do realnych potrzeb kierowców, a jednocześnie pielęgnuje wspaniałe, legendarne dziedzictwo marki.

Ford niekwestionowanym liderem elektromobilności

Dzisiejsza motoryzacja stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Powszechna świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne doprowadziła do wielkich zmian. Zasilanie samochodów za pomocą nieodnawialnych źródeł energii zmierza do końca. Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło, ponieważ jedne z pierwszych samochodów, które powstały na początku ery automobilizmu, również posiadały napęd elektryczny.

AUTOR: Materiał Partnera
DATA: 06.07.2022
Świadomość legendy marki Ford

Prawdziwym symbolem narodzin powszechnie dostępnej motoryzacji jest legendarny Ford Model T. Dzieło Henry’ego Forda okazało się być biletem wstępu do posiadania swojego pierwszego samochodu, który zachwycił ówczesne społeczeństwo swoją wszechstronnością. Podobnie jak ponad sto lat temu, tak i dzisiaj Ford postanowił nie czekać na to, co zrobią inni producenci i wkroczył w erę elektryfikacji samochodów na własnych warunkach. Ford postanowił przy tym wykorzystać wszystkie swoje atuty, które przez dziesięciolecia ugruntowały jego pozycję w powszechnej świadomości kierowców.

Wielu producentów, w obliczu konieczności wprowadzenia do swojej oferty samochodów elektrycznych, stanęło przed trudnym zadaniem – w jaki sposób przekonać swoich klientów do elektrycznego układu napędowego? Niektórzy postawili na powołanie zupełnie nowych linii modelowych, z nowym designem, często przedefiniowując swój obecny wizerunek. Ale przy takim zabiegu zawsze istnieje ryzyko, że klienci nie zaufają nowej odsłonie gamy modelowej. Jeszcze inni eksperymentują bardziej ryzykownie, tworząc zupełnie nowe marki, wyodrębniając je ze swoich struktur po to, by wejście w elektryczną erę mocno zaakcentować.

Marka Ford natomiast zdecydowała się głęboko zaczerpnąć z tego, co w tej amerykańskiej marce najlepsze. Wykorzystując swoje ikony, takie jak Mustang, Transit czy F-150, postanowiła dostosować je do dzisiejszych wymagań i wprowadziła ich w pełni elektryczne warianty. Te znane modele i nazwy nie muszą nikomu niczego udowadniać, bo są jednymi z najlepszych Fordów w historii. Jednocześnie sukces sprzedażowy w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E pokazał, że takie podejście jest najlepszym rozwiązaniem.

To właśnie Mustang Mach-E zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach, a jednocześnie wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych samochodów elektrycznych nie tylko w USA, ale też w Polsce i innych europejskich krajach. Trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym E-Transita czy F-150 Lightning czekałaby inna przyszłość niż pierwszego elektrycznego Mustanga. Co najważniejsze, do 2030 roku Ford planuje zelektryfikować całą swoją gamę modelową!

Najnowocześniejsze rozwiązania w służbie mobilności

Wykorzystanie klasycznych modeli, a nie tylko ich nazw, to manifest świadomości wieloletniej historii marki, a jednocześnie tego, co przez dekady klienci w Fordach cenili najbardziej. Samochody marki Ford, słynące z doskonałych parametrów jezdnych, wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a także najwyższej niezawodności, zarówno wśród modeli osobowych jak i dostawczych, są dla coraz większej ilości kierowców oczywistym i pewnym wyborem w dobie elektryfikacji. Jednak Ford, oferując swoje nowe, elektryczne modele samochodów, dostarcza także auta wyposażone w najnowocześniejszą dostępną technologię, która sprawia, że jazda nimi jest bezproblemowa, bezpieczna i satysfakcjonująca.

Obecnie marka Ford, jako nowoczesny motoryzacyjny koncern o globalnym zasięgu, oferuje w swoich kultowych elektrykach szereg innowacyjnych technologii w służbie kierowcy, o których można się przekonać na każdym kroku! Jeśli dotychczas Fordy były multimedialne, to obecnie są jeżdżącymi innowacjami. Na przykładzie ikonicznego Forda Mustanga Mach-E, podróż do przyszłości zaczyna się już w momencie wejścia do samochodu, gdyż dzięki systemowi E-Latch oraz przyciskowi do otwierania drzwi nie mamy wątpliwości, że wsiadamy do jednego z najnowocześniejszych samochodów na rynku.

Dzięki systemowi OnePedal Drive możemy operować samochodem wyłącznie za pomocą pedału przyspieszenia, dla jeszcze większej wygody. Dzięki usłudze FordPass z poziomu smartfona możliwe jest zlokalizowanie, a także zdalne otwieranie i zamykanie pojazdu. System SYNC 4A ze zdalnym planowaniem podróży i nawigacją, która optymalizuje trasę przejazdu biorąc pod uwagę konieczność ładowania, jest niesamowitym wejściem do nowej rzeczywistości. To jednak dopiero początek bardzo długiej listy innowacji i systemów, które sprawiają, że w Fordach jutro zaczyna się już dziś.

Niektórzy myślą, że elektryfikacja i nowoczesne technologie zarezerwowane są wyłącznie dla samochodów osobowych. Zaprzeczeniem tego stereotypu jest nowy Ford E-Transit. Poza funkcjami, które znajdziemy także w Mustangu Mach-E, swoje miejsce znalazły tutaj opcje dedykowane klientom biznesowym. FordPass Pro to jeszcze bardziej zaawansowane narzędzie do zdalnego zarządzania flotą pojazdów elektrycznych, w której znaleźć można np. szczegółowe dane dotyczące stanu technicznego.

Ponadto dzięki technologii Pro Power Onboard w pełni elektryczny E-Transit pozwala na zasilanie urządzeń zewnętrznych o mocy nawet do 2,3 kW, bez potrzeby posiadania zewnętrznego generatora prądu. To rozwiązania, które stanowczo wyprzedzają konwencjonalne myślenie o samochodzie użytkowym! Najbardziej zaawansowane i najbardziej nowoczesne technologie są tutaj czymś zupełnie oczywistym, bo kierowcy Forda do przemyślanych i praktycznych rozwiązań w tej marce przyzwyczajeni są od lat.

Wyznaczając nowe, najlepsze standardy

Nowy standard to coś, co powinno ułatwiać użytkowanie samochodu, a nie być przykrą koniecznością, do której długo trzeba się przyzwyczajać. Projektanci Forda wiedzą o tym doskonale, właśnie dlatego zachowali w swoich nowych elektrycznych modelach wszystkie cechy, z których znane są ich samochody, a jednocześnie skupili się na tym, by Fordy były jeszcze lepszymi pojazdami niż dotychczas. Ale skoro już na początku mamy świetnie prowadzący się samochód, o doskonałych parametrach technicznych, który charakteryzuje się wysokim poziomem niezawodności, a do tego oferuje obiektywnie zachwycający design, czego więcej można oczekiwać?

Nowe elektryczne Fordy to samochody, które pozostają zawsze online. Najnowsza technologia związana z napędem elektrycznym pozwoliła na sprowadzenie wielu czynności obsługowych do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki systemowi Ford Power-Up oprogramowanie pojazdu, którego aktualizacja w dotychczasowych samochodach musiała odbywać się podczas wielogodzinnych wizyt w serwisie, w elektrycznych Fordach odbywa się online. Podobnie jak diagnostyka czy planowanie wymian części eksploatacyjnych, takich jak tarcze i klocki hamulcowe.

Takie rozwiązanie daje kierowcy nie tylko większą kontrolę nad pojazdem, świadomość jego stanu, ale przede wszystkim oszczędność cennego czasu. Aktualizacja oprogramowania napędu, systemów bezpieczeństwa czy nawigacji może odbywać się przez sieć Wi-Fi w dogodnym dla kierowcy czasie – bez umawiania się na wizyty serwisowe. Dzięki temu, że elektryczne Fordy funkcjonują online, również możliwości pokładowego systemu multimedialnego (SYNC 4A) są największe w całej historii producenta.

Pójście pod prąd trendów w dziedzinie elektryfikacji okazało się strzałem w dziesiątkę. To właśnie odważne decyzje tego amerykańskiego producenta sprawiły, że uwielbiana przez miliony tożsamość marki spod znaku błękitnego owalu została nie tylko perfekcyjnie zachowana, ale także w najlepszy możliwy sposób dostosowana do nowych wyzwań w świecie motoryzacji. To właśnie za kierownicą elektrycznych Fordów jutro zaczyna się już dziś.

Rata od: netto/mies.
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.