Ford: Droga do elektromobilności

Marka Ford jest przykładem na to, że przemyślane i konsekwentne rozwijanie kluczowych założeń jest wyróżnikiem na tle konkurencji. Elektryfikacja, która niewątpliwie dla wielu producentów jest trudnym wyzwaniem, w Fordzie przebiega w naturalny, a jednocześnie spektakularny sposób. To właśnie w ofercie tej marki znajdziemy ikony historii motoryzacji w nowych, zelektryfikowanych odsłonach.

AUTOR:
DATA: 19.08.2022
Nowoczesność oznacza elektryfikację

Choć jeszcze kilka lat temu trudno byłoby w to uwierzyć, to przyszłość motoryzacji jest elektryczna. Unia Europejska planuje zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już po 2035 roku. Jednak marka Ford decyzję o wprowadzeniu elektryfikacji do swojej gamy modelowej podjęła już wiele lat temu. Każdy kolejno prezentowany ostatnio model zakłada częściową lub pełną elektryfikację przy jednoczesnym zachowaniu docenianego na całym świecie DNA Forda.

Od czasu debiutu Ford Mustang jest legendarnym, światowym synonimem auta sportowego. Podobnie Ford Mustang Mach-E, który stał się ikoną elektryfikacji z charakterem. To właśnie ten, niezwykle ważny i przełomowy model Forda wprowadził z impetem elektryfikację do całej gamy modelowej, a hasło: „możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę” działa na wyobraźnię i zaczyna zakorzeniać się w umysłach potencjalnych nabywców.

Ford Mustang Mach-E i E-Transit dosłownie zelektryzowały motoryzacyjny świat

To przykłady samochodów ikon, którymi Ford pokazał, że elektryfikację można rzeźbić na swój kształt. Oba te modele wyrastają na liderów w swoich segmentach.

Mówiąc o ikonach nie sposób zapomnieć o debiutującej legendzie wśród pickupów, czyli Fordzie F-150 Lightning. F-150, jeden z najchętniej kupowanych dużych pickupów świata, podobnie jak ikoniczny Mustang, jest kolejnym dowodem na to, że zachowanie dziedzictwa marki w połączeniu z elektromobilnością to coś, w czym Ford osiągnął perfekcję. Fani motoryzacji doskonale wiedzą, że nazwa „Lightning” nie jest przypadkowa, ponieważ od dekad w marce Ford oznacza doskonałe osiągi.

Nie mógłbym pominąć wzoru wśród samochodów użytkowych, jakim przez lata stawał się niezawodny Ford Transit. Model, który dla wielu jest oczywistym wyborem w tym segmencie, również doczekał się swojego w pełni elektrycznego wariantu. Ford E-Transit dosłownie zelektryzował motoryzacyjny świat już w dniu swojej premiery. Oferując duży zasięg, imponującą ładowność i wiele wariantów konfiguracji nadwozia, E-Transit jest kolejnym dowodem na to, że konsekwentnie realizowana droga do elektromobilności jest gwarantem do sukcesu w każdym segmencie.

Elektryfikacja to także hybrydy, które w gamie Forda można znaleźć obecnie w niemal każdym modelu. Są to zarówno układy Mild Hybrid (w modelach Fiesta i Puma), hybrydy FHEV (Focus, Kuga, Turneo Custom) oraz hybrydy plug-in, czyli PHEV (Kuga, Explorer, Turneo Custom). To niesamowite, że w każdym segmencie, niezależnie czy mówimy o samochodzie miejskim, kompaktowym, SUV-ie czy VAN-ie, zawsze możemy wybrać zelektryfikowaną wersję jednostki napędowej. Hybrydy to przede wszystkim niska emisja CO2 do atmosfery, niskie zużycie paliwa, satysfakcjonujące osiągi i dynamika jazdy.

Unia Europejska planuje zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już po 2035 roku

Przełom dla Forda nastąpi jednak już w roku 2030. Cała gama marki będzie wtedy wyłącznie elektryczna – na 5 lat przed wycofaniem ze sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej.

Elastyczność w każdym calu

Kompleksowe podejście i przemyślane rozwiązania to cechy, z którymi naturalnie łączona jest marka Ford. Nowoczesne samochody oferujące w standardzie topowe technologie, świetne prowadzenie i wrażenia z jazdy, oraz jednostki napędowe jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne, to jedno. Jednakże w ślad za doskonałymi pojazdami Ford nie zapomniał także o perfekcyjnie skrojonej ofercie finansowania dostępnej w ramach wielu opcji finansowania przygotowanych przez Forda, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Jazda nowym Fordem jest możliwa niezależnie od tego, czy chcemy związać się z samochodem na dłużej, czy też używać samochodu przez kilka lat. W przypadku klienta indywidualnego, Ford przygotował możliwość sfinansowania zakupu wymarzonego modelu w finansowaniu Ford Credit, a dla tych, którzy chcą jeździć nowym Fordem bez konieczności deklarowania wykupu pojazdu od razu, jest finansowanie Ford Opcje. To właśnie dzięki Ford Opcje możemy jeździć nowym Fordem przez 2, 3 lub 4 lata, płacąc niską miesięczną ratę, a na koniec tego okresu zdecydować o wykupie samochodu, odsprzedaży salonowi za kwotę gwarantowaną z początku umowy, lub sfinansować ostatnią, „balonową” ratę wykupu na kolejny, dogodny okres.

Trudno znaleźć dwie firmy, które prowadzą swój biznes w identyczny sposób. Trudno też znaleźć kierowców, których styl prowadzenia samochodu jest taki sam. Podobnie jest z potrzebami dotyczącymi użytkowania pojazdu, ale także jego finansowania. Dla klientów biznesowych Ford przygotował szeroką ofertę produktów finansowych, takich jak klasyczny leasing, dostępny również dla nowo powstałych firm, Ford Leasing Opcje, gdzie nie ma konieczności decydowania o wykupie lub zwrocie pojazdu po okresie finansowania, a także Ford Wynajem, czyli wynajem długoterminowy samochodów, z pełną obsługą serwisową oraz assistance.

W szeroko pojętym biznesie potrzeby są różne, a to wymaga indywidualnego podejścia. Opcje finansowania oferowane przez markę Ford są szczególnie doceniane przez klientów biznesowych. Indywidualne potrzeby i specyfika użytkowania pojazdów w ramach prowadzenia biznesu to coś, co marka Ford naprawdę rozumie. Szczególnie dzisiaj, w dobie elektromobilności, która jest swego rodzaju nowością w wielu sektorach, Ford staje się partnerem szczególnie godnym zaufania.

Elektryzująca wizja przyszłości

Zrównoważony rozwój wcale nie oznacza długiego oczekiwania na efekty. Przyszłość motoryzacji jest elektryczna, a w Fordzie ta przyszłość zaczęła się na dobre. Obecnie dostępne są dwa modele wykorzystujące wyłącznie napęd elektryczny. Ikoniczny Mustang Mach-E oraz niezawodny E-Transit przebojem wdarły się na rynek i notują zachwycające wyniki sprzedaży. To pokłosie tego, jak bardzo udane są to konstrukcje, a dowodem na to jest właśnie ich niesamowita popularność.

Mając percepcję tak udanych debiutów, szczególnie ekscytująca jest perspektywa aż siedmiu premier w pełni elektrycznych samochodów Forda, które pojawią się na rynku do 2024 roku! Aż trzy z siedmiu nowych „elektryków” będą przedstawicielami segmentu SUV, a jednym z nich będzie w pełni elektryczny Ford Puma, który w wersjach spalinowej i hybrydowej jest jednym z najpopularniejszych modeli w swoim segmencie w Europie.

Ładowanie samochodów elektrycznych stało się intuicyjne i proste!

Zrezygnuj z tankowania, oszczędź czas i pieniądze dzięki możliwości ładowania pojazdu w domu. Z kolei w podróży naładujesz swojego „elektryka” prądem zmiennym lub stałym w ponad 150 tyś. publicznych stacji ładowania w całej Europie.

Najbliższe lata dla motoryzacji będą przełomowe, ale prawdziwy przełom dla Forda to rok 2030. W tym roku cała gama marki będzie wyłącznie elektryczna, już na 5 lat przed wycofaniem ze sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej. Aby osiągnąć zamierzone cele i utrzymać maksymalną wydajność, Ford planuje przeznaczyć aż dwa miliardy Euro na rozbudowę i dalszy rozwój niemieckiej fabryki w Kolonii. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ w Turcji zostanie także uruchomiona linia montażowa, która będzie odpowiedzialna za produkcję akumulatorów.

Droga do elektromobilności w przypadku Forda to raczej autostrada. Tempo wprowadzania nowych, niezwykle udanych elektrycznych i zelektryfikowanych modeli jest imponujące. Wysoko stawia poprzeczkę konkurencji. Wiele lat przygotowań i pracy u podstaw procentuje dzisiaj, dając tej marce szczególne możliwości w zakresie pełnej elektryfikacji gamy modelowej. Elektryfikacji, która została gruntownie przemyślana, dostosowana do realnych potrzeb kierowców, a jednocześnie pielęgnuje wspaniałe, legendarne dziedzictwo marki.

Ford niekwestionowanym liderem elektromobilności

Dzisiejsza motoryzacja stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Powszechna świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne doprowadziła do wielkich zmian. Zasilanie samochodów za pomocą nieodnawialnych źródeł energii zmierza do końca. Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło, ponieważ jedne z pierwszych samochodów, które powstały na początku ery automobilizmu, również posiadały napęd elektryczny.

AUTOR: Materiał Partnera
DATA: 06.07.2022
Świadomość legendy marki Ford

Prawdziwym symbolem narodzin powszechnie dostępnej motoryzacji jest legendarny Ford Model T. Dzieło Henry’ego Forda okazało się być biletem wstępu do posiadania swojego pierwszego samochodu, który zachwycił ówczesne społeczeństwo swoją wszechstronnością. Podobnie jak ponad sto lat temu, tak i dzisiaj Ford postanowił nie czekać na to, co zrobią inni producenci i wkroczył w erę elektryfikacji samochodów na własnych warunkach. Ford postanowił przy tym wykorzystać wszystkie swoje atuty, które przez dziesięciolecia ugruntowały jego pozycję w powszechnej świadomości kierowców.

Wielu producentów, w obliczu konieczności wprowadzenia do swojej oferty samochodów elektrycznych, stanęło przed trudnym zadaniem – w jaki sposób przekonać swoich klientów do elektrycznego układu napędowego? Niektórzy postawili na powołanie zupełnie nowych linii modelowych, z nowym designem, często przedefiniowując swój obecny wizerunek. Ale przy takim zabiegu zawsze istnieje ryzyko, że klienci nie zaufają nowej odsłonie gamy modelowej. Jeszcze inni eksperymentują bardziej ryzykownie, tworząc zupełnie nowe marki, wyodrębniając je ze swoich struktur po to, by wejście w elektryczną erę mocno zaakcentować.

Marka Ford natomiast zdecydowała się głęboko zaczerpnąć z tego, co w tej amerykańskiej marce najlepsze. Wykorzystując swoje ikony, takie jak Mustang, Transit czy F-150, postanowiła dostosować je do dzisiejszych wymagań i wprowadziła ich w pełni elektryczne warianty. Te znane modele i nazwy nie muszą nikomu niczego udowadniać, bo są jednymi z najlepszych Fordów w historii. Jednocześnie sukces sprzedażowy w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E pokazał, że takie podejście jest najlepszym rozwiązaniem.

To właśnie Mustang Mach-E zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach, a jednocześnie wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych samochodów elektrycznych nie tylko w USA, ale też w Polsce i innych europejskich krajach. Trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym E-Transita czy F-150 Lightning czekałaby inna przyszłość niż pierwszego elektrycznego Mustanga. Co najważniejsze, do 2030 roku Ford planuje zelektryfikować całą swoją gamę modelową!

Najnowocześniejsze rozwiązania w służbie mobilności

Wykorzystanie klasycznych modeli, a nie tylko ich nazw, to manifest świadomości wieloletniej historii marki, a jednocześnie tego, co przez dekady klienci w Fordach cenili najbardziej. Samochody marki Ford, słynące z doskonałych parametrów jezdnych, wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a także najwyższej niezawodności, zarówno wśród modeli osobowych jak i dostawczych, są dla coraz większej ilości kierowców oczywistym i pewnym wyborem w dobie elektryfikacji. Jednak Ford, oferując swoje nowe, elektryczne modele samochodów, dostarcza także auta wyposażone w najnowocześniejszą dostępną technologię, która sprawia, że jazda nimi jest bezproblemowa, bezpieczna i satysfakcjonująca.

Obecnie marka Ford, jako nowoczesny motoryzacyjny koncern o globalnym zasięgu, oferuje w swoich kultowych elektrykach szereg innowacyjnych technologii w służbie kierowcy, o których można się przekonać na każdym kroku! Jeśli dotychczas Fordy były multimedialne, to obecnie są jeżdżącymi innowacjami. Na przykładzie ikonicznego Forda Mustanga Mach-E, podróż do przyszłości zaczyna się już w momencie wejścia do samochodu, gdyż dzięki systemowi E-Latch oraz przyciskowi do otwierania drzwi nie mamy wątpliwości, że wsiadamy do jednego z najnowocześniejszych samochodów na rynku.

Dzięki systemowi OnePedal Drive możemy operować samochodem wyłącznie za pomocą pedału przyspieszenia, dla jeszcze większej wygody. Dzięki usłudze FordPass z poziomu smartfona możliwe jest zlokalizowanie, a także zdalne otwieranie i zamykanie pojazdu. System SYNC 4A ze zdalnym planowaniem podróży i nawigacją, która optymalizuje trasę przejazdu biorąc pod uwagę konieczność ładowania, jest niesamowitym wejściem do nowej rzeczywistości. To jednak dopiero początek bardzo długiej listy innowacji i systemów, które sprawiają, że w Fordach jutro zaczyna się już dziś.

Niektórzy myślą, że elektryfikacja i nowoczesne technologie zarezerwowane są wyłącznie dla samochodów osobowych. Zaprzeczeniem tego stereotypu jest nowy Ford E-Transit. Poza funkcjami, które znajdziemy także w Mustangu Mach-E, swoje miejsce znalazły tutaj opcje dedykowane klientom biznesowym. FordPass Pro to jeszcze bardziej zaawansowane narzędzie do zdalnego zarządzania flotą pojazdów elektrycznych, w której znaleźć można np. szczegółowe dane dotyczące stanu technicznego.

Ponadto dzięki technologii Pro Power Onboard w pełni elektryczny E-Transit pozwala na zasilanie urządzeń zewnętrznych o mocy nawet do 2,3 kW, bez potrzeby posiadania zewnętrznego generatora prądu. To rozwiązania, które stanowczo wyprzedzają konwencjonalne myślenie o samochodzie użytkowym! Najbardziej zaawansowane i najbardziej nowoczesne technologie są tutaj czymś zupełnie oczywistym, bo kierowcy Forda do przemyślanych i praktycznych rozwiązań w tej marce przyzwyczajeni są od lat.

Wyznaczając nowe, najlepsze standardy

Nowy standard to coś, co powinno ułatwiać użytkowanie samochodu, a nie być przykrą koniecznością, do której długo trzeba się przyzwyczajać. Projektanci Forda wiedzą o tym doskonale, właśnie dlatego zachowali w swoich nowych elektrycznych modelach wszystkie cechy, z których znane są ich samochody, a jednocześnie skupili się na tym, by Fordy były jeszcze lepszymi pojazdami niż dotychczas. Ale skoro już na początku mamy świetnie prowadzący się samochód, o doskonałych parametrach technicznych, który charakteryzuje się wysokim poziomem niezawodności, a do tego oferuje obiektywnie zachwycający design, czego więcej można oczekiwać?

Nowe elektryczne Fordy to samochody, które pozostają zawsze online. Najnowsza technologia związana z napędem elektrycznym pozwoliła na sprowadzenie wielu czynności obsługowych do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki systemowi Ford Power-Up oprogramowanie pojazdu, którego aktualizacja w dotychczasowych samochodach musiała odbywać się podczas wielogodzinnych wizyt w serwisie, w elektrycznych Fordach odbywa się online. Podobnie jak diagnostyka czy planowanie wymian części eksploatacyjnych, takich jak tarcze i klocki hamulcowe.

Takie rozwiązanie daje kierowcy nie tylko większą kontrolę nad pojazdem, świadomość jego stanu, ale przede wszystkim oszczędność cennego czasu. Aktualizacja oprogramowania napędu, systemów bezpieczeństwa czy nawigacji może odbywać się przez sieć Wi-Fi w dogodnym dla kierowcy czasie – bez umawiania się na wizyty serwisowe. Dzięki temu, że elektryczne Fordy funkcjonują online, również możliwości pokładowego systemu multimedialnego (SYNC 4A) są największe w całej historii producenta.

Pójście pod prąd trendów w dziedzinie elektryfikacji okazało się strzałem w dziesiątkę. To właśnie odważne decyzje tego amerykańskiego producenta sprawiły, że uwielbiana przez miliony tożsamość marki spod znaku błękitnego owalu została nie tylko perfekcyjnie zachowana, ale także w najlepszy możliwy sposób dostosowana do nowych wyzwań w świecie motoryzacji. To właśnie za kierownicą elektrycznych Fordów jutro zaczyna się już dziś.

Mustang Mach-E. Samochód, który ciągle się zmienia uosobieniem elektrycznej przyszłości Forda

Przeszło 100 lat temu Henry Ford całkowicie odmienił dzieje historii motoryzacji, wdrażając pierwszą ruchomą linię montażową do produkcji seryjnej kultowego modelu T. Dziś przemysł motoryzacyjny doświadcza elektromobilnej transformacji, a marka Ford po raz kolejny plasuje na pozycji lidera w tej dziedzinie. Wszystko dzięki planowanej elektryfikacji całej gamy modelowej, zorientowaniu się na innowacyjność i solidne przedsięwzięcia inwestycyjne, które już dziś zapewniają marce przewagę konkurencyjną.

AUTOR: oprac. Materiał partnera
DATA: 02.12.2022

Ford stara się definiować na nowo kierunki rozwoju przyszłości i podąża własną drogą. W nowej erze pojazdów skomunikowanych i elektrycznych daje klientom to, co ma najlepszego – kultowe, w pełni zelektryfikowane modele na miarę nowych czasów – ikonicznego Mustanga Mach-E, niezawodnego
E-Transita i legendarnego pick-upa Ford F-150 Lightning, a także realnie angażuje się w poprawianie stanu naszej planety, pozycjonując się jako lider w osiąganiu neutralności węglowej.

Innowacje nieodłączną częścią misji marki Ford

Pierwszy Mustang został zaprezentowany w 1964 roku na nowojorskiej wystawie samochodowej i już wtedy zawładnął rynkiem motoryzacyjnym. Chyba nikt nie spodziewał się, że przełomowy pony car będzie sprzedawał się jak na pniu. Sukcesy pierwszego Mustanga sprawiły, że amerykański koncern rozwijał prace nad stworzeniem kolejnych wersji modelu. Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne generacje Mustangów, ewoluujących zgodnie z duchem upływającego czasu, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych cech, jak nadwozie z długą przednią maską i lekko opadającym tyłem czy oryginalnym układem świateł. Każda z wersji, jak na swoje czasy, prezentowała się jako samochód na wskroś nowoczesny, wyróżniający się sportowym charakterem, a także wyrazistą i niepowtarzalną sylwetką.

Idealnym posunięciem było ściągnięcie do Forda Carrolla Shelby, jednego z najbardziej charyzmatycznych ojców sportowej motoryzacji, który stał za największymi sukcesami Forda w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku. Tym sposobem, w 1965 roku wyprodukowano jeden z najwspanialszych samochodów na świecie, pierwszy model Forda z prawdziwie wyścigowym rodowodem – Mustanga Shelby GT 350, który umożliwił Fordowi start w wyścigach z cyklu SCCA (Sports Car Club of America). Dziś z fabryk wyjeżdża już VII generacja Mustanga, a w erę elektromobilności wprowadza nas w pełni elektryczny Mach-E – najnowocześniejszy Mustang w historii, a zarazem jeden z najciekawszych modeli Forda ostatnich dekad, którego napęd pozwolił spotęgować sportowe wrażenia z jazdy.

Ford od zawsze starał się wyróżniać od konkurencji coraz mocniejszymi jednostkami napędowymi czy innowacyjnym wyposażeniem, mającym podnieść bezpieczeństwo, komfort i wygodę użytkowania samochodu. Przemysł motoryzacyjny pociągał za sobą rozwój wielu dziedzin techniki, jak chociażby elektronika, inżyniera materiałowa czy systemy komunikacji, z czego marka Ford zawsze czerpała garściami. Dzięki temu Ford do dziś jest liderem wdrażania nowych technologii, zwiększając nieustannie ofertę innowacyjnych i skomunikowanych pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

Inwestycje w przełomowe technologie i wykorzystanie partnerstwa, czyli plan rozwoju Ford+

Ewolucja związana z technologiami mobilnymi otworzyła przed Fordem fascynujące perspektywy. Ford postanowił wziąć odpowiedzialność za rozwój sektora elektromobilności, dokonując miliardowych inwestycji w technologię i infrastrukturę. Zmiany w strategii marki zachodzą dziś w bezprecedensowym tempie, a Ford zapewnia kierowcom to co ma najlepszego - kultowe samochody wyposażone w ekologiczne napędy o niespotykanych osiągach i innowacyjne technologie. Nie stałoby się tak, gdyby nie Plan rozwoju Ford+, w którym upatruje się największej szansy na umocnienie pozycji w erze zrównoważonego transportu.

Wdrożenie w 2021 roku programu Ford+ wraz z transformacją jaką ze sobą niesie, w pełni wykorzystuje stuletnie doświadczenie inżynieryjne i przemysłowe marki. Ford napędza ogromne inwestycje w badania i rozwój zarówno technologii elektromobilnych, ale także inteligentnej mobilności i łączności. Amerykański koncern posiada wszystko, co umożliwia osiągnięcie celu realnej elektromobilności i neutralności węglowej - przeszło 100-letnie doświadczenie, uzbrojenie w innowacyjne technologie, a także strategiczne kooperacje z takimi podmiotami, jak chociażby LG Energy Solution, Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), czy Redwood Materials, które pozwalają na zwiększenie zdolności produkcyjnych Forda, a także zaangażowanie się w rozwój alternatywnych technologii akumulatorowych.

Nie bez znaczenia jest także zwiększenie wydatków na produkcję samochodów elektrycznych z 30 do 50 miliardów, które zasilą sektor produkcyjny do 2026 roku. W tamach strategii Ford+ powołano odrębną jednostkę Ford Model e, która ma na celu intensyfikację rozwoju innowacyjnych pojazdów elektrycznych oraz opracowanie oprogramowania i technologii związanych z pojazdami skomunikowanymi dla całej gamy modelowej Forda. Ford Model e, funkcjonując jako centrum innowacji i rozwoju marki, może poszczycić się zespołem najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie oprogramowania, elektryki i motoryzacji, którzy będą tworzyć innowacyjne rozwiązania dla nowych pokoleń klientów.

Ford jest świadomy tego, że gdy branża motoryzacyjna przechodzi przez ogromne zmiany, rozwój oprogramowania i elektroniki to strategiczna umiejętność. Dzięki współpracy z takimi organizacjami jak m.in. Pivotal (obecnie VMware), dział IT Forda rozwija funkcjonalność oprogramowania, udoskonala moc obliczeniową oraz zwiększa możliwości aktualizowania oprogramowania Over-The-Air w samochodach elektrycznych. Zintensyfikowanie częstotliwości aktualizacji powoduje, że użytkownicy Forda mogą szybciej korzystać z nowych funkcji w swoich samochodach, a korzystanie z aplikacji FordPass staje się dla nich jeszcze bardziej atrakcyjne i użyteczne.

Mach-E – ikoniczny Mustang na miarę nowych czasów

Branża automotive w ciągu przeszło 100-letniej historii przechodzi obecnie przez największą rewolucją w historii. Stoi za nią sam Ford, z ekscytacją wypatrując co przyniesie przyszłość. Wszystkie typy pojazdów zaczynają transformować w kierunku napędów hybrydowych lub zeroemisyjnych, a uzbrojenie kultowych samochodów Forda w technologie łączności, które pozwalają na ich nieustanne ulepszanie dzieje się tu i teraz.

Zaprezentony w 1964 roku, pierwszy w historii motoryzacji pony car Ford Mustang wywołał szczególną sensację. Nie mniejsze emocje wzbudził debiut Macha-E, pierwszego w historii Forda, w pełni zelektryfikowanego SUV’a z prawdziwie sportowym rodowodem, którego nie bez kozery postanowiono sygnować jako Mustang. Pomimo oczywistych analogii do oryginału, Mach-E otrzymał zupełnie nowy rys tożsamościowy. Ten innowacyjny, w pełni elektryczny i skomunikowany z kierowcą SUV, poddawany aktualizacjom także po jego zakupie, staje się doświadczeniem, dopasowującym się do potrzeb jego właściciela.

Ford od samego początku oferował Mustangi, jako pojazdy dające duże możliwości i szczytowe osiągi, także dla miłośników iście sportowej jazdy. Zbudowanie w pełni zelektryfikowanej wersji, która oddaje stylistykę i dziedzictwo tego kultowego samochodu było nie lada wyzwaniem dla projektantów. Legendarny model z logo galopującego dzikiego konia z prerii, który od przeszło 50 lat oddziałuje na wyobraźnię kolejnych pokoleń kierowców jest czymś więcej niż tylko sportowym wozem. Będąc symbolem wolności i buntu, odzwierciedlającym młodzieńcze ideały powojennej Ameryki, uplasował się w czołówce najpopularniejszych pojazdów sportowych, także na Starym Kontynencie. Tak jak w latach 60. Ford spełnił marzenia młodych Amerykanów o sportowym samochodzie, tak Mustang Mach-E redefiniuje pojęcie SUV’a, uzbrajając prawdziwie rewolucyjny samochód użytkowy w sportową duszę, który jako spadkobierca Mustanga oszałamia osiągami. A do tego jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów naszych czasów!

Ford Mustang Mach-E podoba się fanom szybkiej i dynamicznej jazdy. Do tego naszpikowany jest nowinkami technologicznymi zwiększającymi bezpieczeństwo i komfort. Jak na Mustanga przystało, reprezentuje takie wartości jak najwyższa jakość, nieposkromiona wolność i osiągi. Dynamiczna linia nadwozia nawiązuje do klasycznego pony car'a, a wrażenie aerodynamiczności potęguje dynamicznie opadająca linia nadwozia i brak klamek, do samochodu dostajemy się wciskając umieszczone przy drzwiach przyciski. Elektryczny napęd gwarantuje imponujące przyspieszenie i niespotykaną dotąd błyskawiczną reakcje na pedał gazu. Wyposażony w 2 silniki elektryczne Ford Mustang Mach-E GT, zapewnia 487 KM i 860 Nm momentu obrotowego, co przekłada się na sprint do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy. To najszybciej przyspieszający seryjnie produkowany Mustang w historii! Bezkompromisowe osiągi elektrycznego Mustanga idą w parze ze świetnym prowadzeniem. Szeroki rozstaw kół i nisko umieszczony środek ciężkości zapewniają niebywałą stabilność jazdy. Mustang Mach-E z napędem na tylne koła, silnikiem o mocy 294 KM i największym akumulatorem 98 kWh zapewnia imponujący zasięg do 600 km, obalając tym samym mit o ograniczonej mobilności samochodów elektrycznych na dalszych trasach. Zresztą warto podkreślić, że w pogotowiu kierowca ma zawsze do dyspozycji planer podróży połączony z aplikacją FordPass i imponującym ponad 15 calowym wyświetlaczem centralnym, który w razie potrzeby ustala punkty ładowania i planuje optymalną długość postoju, koniecznego do kontynuowania jazdy i uzupełnienia zapasów energii w akumulatorach.

Mustang Mach-E a idea Connected Car. Innowacyjne technologie wspierające kierowcę

Mustang Mach-E to ucieleśnienie synergii technologii napędu elektrycznego, zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę (zapobiegający kolizjom Pre-Collision Assist, wspomagający omijanie przeszkód Evasive Steering Assist, monitorowanie martwego pola dzięki Blind Spot Information, czy system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu Lane Keeping Alert) i wszechobecnej łączności. Idealnym przykładem są tutaj zdalne i bezterminowe aktualizacje oprogramowania OTA (Over-The-Air), dzięki którym Mach-E to pojazd na miarę przyszłych pokoleń, który wciąż pnie się w górę i starzeje się niczym dobre wino. Nowoczesny system multimedialny SYNC 4A z ekranem o przekątnej 15,5' robi doskonałe wrażenie. Naszpikowany elektroniką, reaguje na gesty, rozpoznaje naturalne komendy głosowe, uczy się zachowań kierowcy i komunikuje się z nim. Bezterminowe aktualizacje oprogramowania gwarantują płynną obsługę i optymalizację obecnych, jak i wprowadzanie nowych funkcjonalności, jak chociażby szybsze ładowanie (ładowanie na ładowarce DC o wysokiej mocy od 80 do 90% skrócone z 52 minut do 15 minut), czy zwiększenie użytkowej pojemności baterii (z 68 do 70 kWh, a dużej z 88 do 91 kWh), które dokonały się podczas jednej z ostatnich aktualizacji Mustanga Mach-E.

Kierowca ma do dyspozycji trzy tryby jazdy – Whisper, Active i Untamed, od sportowego po nastawiony na maksymalną wydajność. Do poruszania się wystarczy używać jedynie pedału przyspieszenia (funkcja One Pedal Drive), co stanowi niezwykle intuicyjne i komfortowe rozwiązanie, umożliwiające ekonomiczną jazdę a zarazem maksymalną rekuperację, czyli ładowanie baterii wykorzystujące energię z hamowania samochodu. Jeśli dodamy do tego około trzykrotnie większą sprawność w stosunku do napędu konwencjonalnego, Ford Mustang Mach-E nie ma sobie równych. Ponadto, zmiany specyfikacyjne wprowadzone od roku modelowego 2023 włączają do standardowego wyposażenia elementy pakietów wyposażenia dodatkowego, uwzględniając m.in. inteligentny tempomat, system kamer 360 stopni, czy zwiększenie możliwości holowania większych przyczep do 1500 kg dla modeli z większą baterią. Również inne wybrane elementy wyposażenia opcjonalnego stały się bezpłatne dzięki włączeniu ich do podstawowego wyposażenia.

Ford Mustang Mach-E jako samochód, na który składają się innowacyjne rozwiązania, najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i sterowania pojazdem, zawansowana elektronika oraz interfejsy ułatwiające i poprawiające komunikację z kierowcą i pasażerami, to ikona na rynku e-mobility. Ikona elektromobilności definiująca na nowo doświadczenia kierowcy realnie odpowiada na nowe potrzeby użytkowników, związane ze zmianami w sposobie życia, oferując kierowcy nowy poziom „bliskości i łączącej więzi” między właścicielem a kierowcą. Ford wyznacza standardy dla elektrycznych SUV-ów, dając alternatywę każdemu, kto marzy o niezawodnym samochodzie na miarę naszych czasów. Koncern już teraz ma w swojej ofercie wszystkie typy napędów zelektryfikowanych, a do końca 2024 roku wprowadzi na rynek 7 nowych, w pełni elektrycznych pojazdów. Całkowite przejście na produkcję pojazdów zeroemisyjnych deklaruje już na 2030 rok, co uczyni mobilność jeszcze bardziej ekologiczną, ekonomiczną i bezpieczniejszą.

Rata od: netto/mies.
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.