Ford Kuga – bezpieczeństwo na miarę czasów
To prawda, że nie ma samochodów idealnych na wszystkich polach, jednak jeżeli szukamy auta możliwie jak najbardziej uniwersalnego, powinniśmy wziąć pod uwagę kompaktowego SUV-a. Takiego jak Ford Kuga.
Nie ma na świecie samochodu, który jest sportowy i jednocześnie sprawny w terenie, ani takiego, który zabierze na pokład osiem osób, a do tego będzie jeździć o kropelce. Niektórych skrajnych cech nie da się połączyć w jednym modelu. Jeżeli jednak odejdziemy od skrajności, okaże się, że większość istotnych cech, z punktu widzenia codziennej użyteczności, łączą w sobie kompaktowe SUV-y. Wystarczy spojrzeć na nowego Forda Kugę. Co sprawia, że ten model jest tak wszechstronny?
Ford KUGA – wszechstronność nadrzędną wartością
Smukłe linie, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze, nowoczesne technologie – każdy element Forda Kuga został stworzony z myślą o komforcie.
Jedną z największych zalet tej wielkości SUV-ów jest zoptymalizowane nadwozie. Rozumie się przez to fakt, że mimo bardzo pojemnego wnętrza i dużego bagażnika, samochód taki ma stosunkowo kompaktowe gabaryty zewnętrzne. Dzięki temu łatwiej się nim parkuje i manewruje w ciasnych przestrzeniach, a jednocześnie w jego wnętrzu wygodnie usiądzie komplet pasażerów, bo auto zapewnia wysoki komfort podróży dla pięciu osób.
Jest tak dlatego, że Ford Kuga ma rozstaw osi wynoszący 2,71 metra, co automatycznie przekłada się na sporą ilość miejsca na nogi pasażerów siedzących z tyłu. Można do tego dodać również wygodny system pochylania oparcia kanapy oraz przesuwania jej siedzisk w przód i w tył. Kiedy w samochodzie siedzi komplet pasażerów kanapę można cofnąć, aby zwiększyć miejsce na nogi, a kiedy ważniejsze jest spakowanie do auta wielkiego bagażu, kanapę można przesunąć w przód i zwiększyć przestrzeń ładunkową.
![]()
„Można do tego dodać również wygodny system pochylania oparcia kanapy oraz przesuwania jej siedzisk w przód i w tył”. Cały drugi rząd siedzeń można przesunąć do tyłu, uzyskując najlepszą w klasie długość przestrzeni na nogi wynoszącą 1 035 mm
Bagażnik Forda Kugi i bez tego okazuje się jednak bardzo pojemny, bo zmieści się w nim od 475 do 1534 litrów pakunków. Do tego w aucie można mieć podłogę z podwójnym dnem, co pozwala łatwo zarządzać przestrzenią i bagażami. Warto też wspomnieć, że w Fordzie znajdziemy mnóstwo schowków, w tym pojemne kieszenie w drzwiach, co pozwoli kierowcy i pasażerom łatwo zaaranżować swoją przestrzeń i wygodnie spakować rzeczy osobiste podczas jazdy.
Kolejnym wyznacznikiem uniwersalności kompaktowych SUV-ów jest fakt, że dostępne są one w przystępnych cenach, a jednocześnie oferują najnowocześniejsze wyposażenie. Przykładowo, Ford Kuga dostępny jest w kilku wersjach – Titanium i Titanium X, bardziej usportowionych ST-Line i ST-Line X, oraz w luksusowej Vignale – każdy może wybrać więc auto odpowiadające jego potrzebom. Nawet w podstawowej wersji oferowane są cyfrowe wskaźniki, bezkluczykowy dostęp, interfejsy Apple CarPlay i Android Auto, a także system nawigacji z 8-calowym ekranem dotykowym, tempomat czy funkcja wyboru trybów jazdy.
W tym rodzinnym SUV-ie nie brakuje również wyposażenia z dziedziny bezpieczeństwa. Każdy Ford Kuga ma zestaw poduszek powietrznych, hamulec pokolizyjny czy systemy automatycznego awaryjnego hamowania i ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. W opcji można mieć natomiast jeszcze bardziej zaawansowane funkcje, takie jak inteligentny ogranicznik prędkości, system monitorowania uwagi i zmęczenia kierowcy, aktywny tempomat czy kontrola martwego pola z funkcją zapobiegania kolizji. Opcjonalny pakiet Driver Assistance zawiera kompletny zestaw systemów bezpieczeństwa.
Samochód typu SUV musi być nie tylko komfortowy, aby zapewnić wygodę pasażerom, ale również oszczędny i dynamiczny, aby sprawnie dojechać do celu, ale nie nadwyrężać domowego budżetu rachunkami za paliwo. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się napęd hybrydowy, czyli Ford Kuga w wersji 2.5 Hybrid. To samochód z tzw. klasycznym układem hybrydowym, czyli takim, który nie wymaga ładowania z gniazdka (tak jak Kuga w wersji plug-in, którą też znajdziemy w cenniku), natomiast energię elektryczny potrzebną do zasilania silnika elektrycznego czerpie m.in. z rekuperacji.
![]()
„Hybrydowa Kuga może zużywać jedynie 5,7 litra benzyny na 100 km, co sprawia, że zasięg przy zatankowaniu auta do pełna sięga 1000 kilometrów!”. Inteligentne technologie Forda Kuga monitorują i oceniają styl jazdy. Następnie na podstawie analizy podpowiedzą Ci, jak efektywnie hamować, aby zmniejszyć zużycie paliwa
Dzięki takiej darmowej energii wytworzonej przez napęd, samochód jest w stanie sam doładowywać „baterię” i wykorzystywać ją do jazdy. W hybrydowej Kudze silnik elektryczny przejmuje wszystkie obowiązki podczas uruchamiania, rozpędzania czy postoju. Wtedy auto porusza się w trybie zeroemisyjnym, ale kiedy kierowca potrzebuje maksymalnych parametrów, wtedy do pracy zabiera się też silnik benzynowy i oba odpowiadają za nabieranie prędkości.
Silnik benzynowy w Kudze to 2,5-litrowa jednostka, która nie ma turbosprężarki i pracuje w cyklu Atkinsona, a więc jest bardzo oszczędna. Do pary ma wspomniany silnik elektryczny, dzięki czemu łączna moc systemowa wynosi 190 KM. Pomimo komfortowego wnętrza, bogatego wyposażenia i dobrej dynamiki jazdy, hybrydowa Kuga może zużywać jedynie 5,7 litra benzyny na 100 km, co sprawia, że zasięg przy zatankowaniu auta do pełna sięga 1000 kilometrów! To kolejny argument potwierdzający tezę, że Kuga łączy w sobie ogień i wodę, stając się niezwykle uniwersalnym SUV-em.