Ford Mustang Mach-E – co stoi za jego sukcesem?

Jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Polsce ma sporo argumentów, aby przekonać do siebie klientów – jest praktyczny, ma zaawansowany napęd elektryczny i wyposaża się go w najnowocześniejsze funkcje. Przede wszystkim jednak dostarcza sporą dawkę emocji – jak na Mustanga przystało!

AUTOR: Julian Grabowski
DATA: 24.10.2022

Chociaż o tej korelacji powiedziano już wiele, to jeszcze raz warto przypomnieć, że elektryczny Ford nie tylko wykorzystuje nazwę legendarnego modelu, ale definiuje ją na nowo. Dzięki nawiązaniu do Mustanga w stylistyce nadwozia oraz dzięki przeszczepieniu do elektrycznego SUV-a osiągów i emocji towarzyszących jeździe autem sportowym, można śmiało powiedzieć, że model ten wprowadził Mustanga w nową, zelektryfikowaną przyszłość. Za sprawą takiego połączenia elektryczny SUV jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla kierowców, natomiast legenda sportowego Forda będzie żyła jeszcze długo po zakończeniu ery aut spalinowych.

Samochody elektryczne to przyszłość

Z tym chyba zgodzi się dziś większość kierowców – samochody elektryczne mają sporo zalet i trudno spodziewać się, aby inna forma ekologicznego napędu samochodów miała je wyprzeć z rynku przez kolejne dziesięciolecia. Takie samochody nie wytwarzają ani grama szkodliwych substancji, co jest bardzo ważne w tych miejscach, gdzie zagęszczenie pojazdów jest duże, czyli w miastach. Właśnie z powodu ekologicznych pobudek klienci kupujący takie samochody otrzymują wsparcie – chociażby dopłaty do zakupu czy możliwość darmowego parkowania.

Z drugiej strony przed niektórymi pojazdami spalinowym z czasem pojawią się kolejne przeszkody, np. w zakaz wjazdu do centrów miast. Jedynym sposobem, żeby to ominąć będzie właśnie posiadanie samochodu zelektryfikowanego lub właśnie w pełni elektrycznego. Co ważne, a udowadnia to właśnie Ford Mustang Mach-E, elektryczna motoryzacja będzie jeszcze bardziej efektowna i pełna emocji, a także dostarczy mnóstwa wrażeń zza kierownicy.

Ważne są również względy praktyczne, a to kolejna kategoria, w której samochody elektryczne są bardzo mocne. Mustang Mach-E jest modelem o bardzo pojemnym wnętrzu – to za sprawą płaskiej podłogi i akumulatorów, a także kompaktowych silników elektrycznych, zastępujących nieforemny układ napędowy auta spalinowego. Do tego warto pamiętać, że napęd elektryczny jest niezawodny – jego budowa jest bardzo prosta, a co za tym idzie samochód staje się bezawaryjny. Co więcej, jego okresowe serwisowanie jest mniej skomplikowane i mniej kosztowne. Same zalety!

Napęd do zadań specjalnych

Nie mówię tutaj o napędzie na wszystkie koła, który pozwoli tym SUV-em pokonywać większe przeszkody. Chodzi o to, jak układ napędowy w tym modelu sprawdza się w dynamicznej jeździe, mimo tego, że elektryfikacja głównie kojarzy się z ekonomią i ekologią jazdy. Jest on, jednym słowem – uniwersalny. Zacznijmy od tych drugich wartości, na przykładzie Mach-E z dużym zestawem akumulatorów: taki samochód magazynuje 98 kWh energii elektrycznej, a więc ładownie kosztuje ok. 80 zł, a pozwala na przejechanie ponad 500 kilometrów. W rezultacie każde 100 km pokonujemy za około 16 zł, a więc 6-7 razy taniej, niż równie dużym i dynamicznym SUV-em z silnikiem benzynowym.

Ekstremalna wersja Mustang Mach-E GT!

Elektryczny Mustang Mach-E GT to niesamowite osiągi i potężne 487 KM! Najszybciej przyspieszający Mustang w historii poprzez dwa silniki przenosi na koła do 860 Nm maksymalnego momentu obrotowego, niezależnie na przednią i tylną oś.

Jednak tu liczą się także emocje, dlatego kierowcy powinni być zadowoleni, że nawet podstawowy Mustang Mach-E z napędem na tylne koła i silnikiem o mocy 269 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 sekundy – to świetny wynik! Są przecież w ofercie jeszcze szybsze odmiany, na czele z Mach-E GT, który rozpędza się do pierwszej „setki” czasie 3,7 sekundy. To poziom najszybszych SUV-ów na rynku! Do tego dochodzi świetne prowadzenie, zapewniane przez szybko reagujący silnik elektryczny i nisko umieszczony środek ciężkości. W rezultacie dostajemy samochód, który daje kierowcy mnóstwo frajdy z jazdy.

Nowoczesne funkcje na pokładzie Mach-E

Nie trzeba nawet zaglądać do cennika, aby być pewnym, że na pokładzie Mustanga Macha-E znajdziemy mnóstwo innowacyjnych elektronicznych funkcji. Wystarczy spojrzeć do wnętrza, w którym króluje ogromny, pionowy i dotykowy ekran systemu multimedialnego, aby zrozumieć, jak bardzo zaawansowany jest to samochód. Sam ekran centralny, nawet mimo swoich imponujących rozmiarów, nie jest jednak najbardziej imponującą funkcją – ważniejsze są możliwości, jakie daje stała łączność z siecią!

Oczywiście, kontrolować stan auta czy ładowania można w aplikacji mobilnej, tak samo jak zlokalizować swój samochód na mapie czy korzystać z nawigacji informującej o korkach w czasie rzeczywistym. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast możliwość aktualizacji over-the-air. Samochód pobiera wtedy oprogramowanie z chmury – zmieniać mogą się nie tylko wygląd menu, lista aplikacji czy mapy nawigacji, ale również działanie poszczególnych podzespołów. Przykładowo, ostatnia aktualizacja przyspieszyła czas ładowania auta w przedziale między 80 a 90% za sprawą ulepszenia sterownika akumulatora. Zaskakujące?

Samochód, który automatycznie się aktualizuje, sam poprawia swoją wydajność i osiągi, bez konieczności wizyty w salonie? Takie rozwiązania ucieleśnia Ford Mustang Mach-E, czyli dynamiczny i niezwykle nowoczesny SUV-a z innowacyjnym napędem elektrycznym.

Nowy Ford Mustang Mach-E, czyli zmiany przygotowane na 2023 rok

To jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Polsce i jeden z tych, które przyczyniły się do szybszego rozwoju elektromobilności w naszym kraju – Mustang Mach-E to auto warte uwagi, zwłaszcza teraz, gdy do sprzedaży trafił zmodernizowany model.

AUTOR: Julian Grabowski
DATA: 24.10.2022

Dziś już nikt nie dziwi się elektrycznemu Mustangowi, bo odmiana Mach-E to coraz częstszy widok na ulicach. Każdy przyzna, że Ford Mustang jest jednym z najbardziej ikonicznych samochodów w świecie motoryzacji, a korzystający z jego imienia Mach-E dorzuca do tego mocny i ekscytujący napęd elektryczny. Dzięki temu w pełni zelektryfikowany SUV z logo Mustanga redefiniuje rynek samochodów elektrycznych i otwiera nowy rozdział w historii marki Ford.

Połączenie designu typowego dla tego samochodu sportowego, zaawansowanej technologii napędu elektrycznego, zaskakująco pojemnego i praktycznego wnętrza, a także nowoczesnego wyposażenia stworzyło jeden z najbardziej uniwersalnych SUV-ów oferowanych dziś na rynku. Na rok modelowy 2023 samochód został dodatkowo uzupełniony o nowe elementy wyposażenia, co oznacza, że jego oferta jest teraz jeszcze atrakcyjniejsza.

Ford Mustang Mach-E, czyli ikona wśród samochodów elektrycznych

Ford Mustang Mach-E to w pełni elektryczny SUV z duszą ikonicznego Forda Mustanga, inspirowany jego stylistyką. Nowy design łączący tradycję z nowoczesnością sprawia, że nie pozostaniesz mu obojętny.

Elektryczny Ford – Mustang z krwi i kości

Wystarczy rzut oka na karoserię tego modelu, aby zdecydować się na jego zakup. Masywna osłona chłodnicy, przymrużone przednie reflektory oraz tylne lampy we wzorze typowym dla Mustanga, a to wszystko opakowane w nadwozie o niezachwianych proporcjach samochodu sportowego. Długa maska, mocno podkreślone nadkola i masywny tył. W tym przypadku niczego w tym modelu nie zmieniono. To dobrze, bo i po co zmieniać stylizację rozwijaną skutecznie od niemal 60 lat?

Design elektrycznego Mustanga może się podobać, podobnie jak osiągi, ponieważ nawet podstawowy Mach-E, z jednym silnikiem o mocy 269 KM oraz napędem na cztery koła, przyspiesza od 0 do 100 km/h już w 6,1 sekundy! Z kolei odmiana z napędem na cztery koła i mocą 351 KM rozpędza się o sekundę szybciej! Na czele stoi wersja GT, topowa dla Mustanga – taki samochód pokonuje barierę pierwszej setki w 3,7 sekundy! Dzisiaj to jeden z najlepiej przyspieszających SUV-ów świata, co dla właściciela Mach-E jest kolejną nobilitacją.

Mustang Mach-E – rozchwytywany niczym świeże bułki

Czy koncepcja elektrycznego auta sygnowanego jako Mustang sprawdziła się w rzeczywistości? I to jak! Samochód jest jednym z najchętniej kupowanych modeli elektrycznych w Europie, a ostatnio stał się najlepiej sprzedającym się tego typu samochodem w Polsce. Dla potwierdzenia tej tezy wystarczy jedna liczba – w 2022 roku na jednego Forda Mustanga z silnikiem benzynowym przypadało aż 8 sprzedanych Mustangów Mach-E. Elektryfikacji nie da się już zatrzymać – jak widać, kierowcy są dokładnie tego samego zdania. Z pewnością jednym z argumentów za wyborem tego samochodu jest możliwość jego zamówienia w pełni online, bez konieczności odwiedzania salonu.

W wersji na rok 2023, obok podstawowej wersji wyposażenia Mach-E oraz sportowej Mach-E GT, pojawiła się też odmiana Mach-E Premium, która dostępna jest m.in. w połączeniu z napędem na tylne koła i dużą baterią. Wiele wskazuje na to, że ta ostatnia okaże się wersją bardzo popularną, bo łączy w sobie dynamikę i bogate wyposażenie. Tak jak dotychczas, elektryczny Mustang dostępny jest z jednym z kilku układów napędowych – można wybrać napęd na koła tylne (RWD) lub na wszystkie cztery (AWD), kilka wersji różniących się łączną mocą (od 269 do 487 KM), a także zdecydować się na mniej (75 kWh) lub bardziej pojemny (98 kWh) zestaw akumulatorów.

Naszpikowany elektronami i technologią

Mach-E w wersji 2023 r. otrzymał także nowe efektowne lakiery nadwozia – Vapor Blue i Carbonized Grey – dostępne dotąd jedynie w topowych wersjach, a także dwa nowe wzory obręczy kół, w rozmiarze od 18 do 20 cali. Pojawiła się też nowość dla kierowców żyjących aktywnie, ponieważ Mustang Mach-E może teraz holować przyczepę o masie nawet 1500 kg! Nowością jest również seryjnie oferowany tempomat 2.0, który współpracuje z kamerą oraz danymi z nawigacji satelitarnej, dzięki czemu zapewnia jeszcze większą dokładność działania i przewidywalność sytuacji na drodze. Nie tylko reaguje na ograniczenia prędkości odczytane ze znaków drogowych, ale również zwalnia, kiedy samochód zbliża się do zakrętu lub ronda.

„W wersji na rok 2023, obok podstawowej wersji wyposażenia Mach-E oraz sportowej Mach-E GT, pojawiła się też odmiana Mach-E Premium. Tak jak dotychczas, elektryczny Mustang dostępny jest z jednym z kilku układów napędowych – można wybrać napęd na koła tylne RWD lub na wszystkie cztery AWD

Tak, Mustang Mach-E idealnie sprawdza się jako samochód do jazdy na co dzień – z jednej strony może podkreślić prestiż naszego przedsiębiorstwa, a z drugiej wyraźnie zaznaczyć, że stawia ono na nowoczesne rozwiązania i zrównoważoną energię. Nic dziwnego, że Ford przygotował kilka wygodnych form finansowania tego modelu, ale również usługę Ford Komfortowa Ochrona. To specjalny program dla małych i średnich przedsiębiorstw, pozwalający zarządzać wydatkami, optymalizować koszty i dający gwarancję mobilności w każdej sytuacji. W programie zawierają się takie usługi, jak Ford Protect, czyli ochrona pogwarancyjna, Kontrakt Serwisowy, a więc stałe koszty eksploatacji samochodu, a dla firm z flotą powyżej sześciu aut także pełna usługa Business Service Club.

Ford Mustang Mach-E: Możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę

Kiedy myślicie o kultowym samochodzie sportowym, Ford Mustang jest jednym z pierwszych modeli przychodzących na myśl. Mustang to amerykańska ikona motoryzacji, najbardziej rozpoznawalny „pony car” na świecie, gwiazda wielu filmów, między innymi kultowego filmu „Bullitt” ze Steve’em McQuinnem. Ford Mustang był i jest marzeniem fanów amerykańskiej motoryzacji – i nie tylko.

AUTOR: Michał Gruszczyk
DATA: 03.07.2022

Ford Mustang Mach-E zamienił bulgot silników w układzie V na… ciszę i niemal bezszelestne podróżowanie. Sportowe wrażenia z jazdy zostały wyniesione na niedostępny do tej pory poziom. Poprzez decyzję o wykorzystaniu nadwozia typu SUV i zachowaniu sportowej charakterystyki jazdy, Mustang Mach-E trafia do jeszcze szerszej grupy odbiorców. To w pełni elektryczny samochód, który nie dość, że pozostał Mustangiem, przełamał także stereotypy dotyczące pojazdów z bezemisyjnym napędem.

Bezpieczeństwo na 5 gwiazdek w testach Euro NCAP

Ford Mustang Mach-E doskonale chroni Ciebie, pasażerów i innych użytkowników drogi. Najlepszym do-wodem jest najwyższa ocena 5 gwiazdek przyznana przez Euro NCAP – wiodącą w Europie niezależną organizację zajmującą się bezpieczeństwem pojazdów

Jego linia nadwozia została zaprojektowana w taki sposób, aby naturalnie scalić charakterystyczne dla Mustanga elementy, czyli trzysegmentowe tylne lampy, ostro zarysowane linie przednich reflektorów, wydatny grill i sylwetka nadwozia w stylu coupe, z nadwoziem prawdziwego SUV-a (wyższy prześwit, muskularna sylwetka). Stając przed wyborem nowego samochodu elektrycznego, z pewnością wiele osób słyszy w głowie hasło, które idealnie tutaj pasuje: możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę.

Kolejny rozdział w historii ikony

Niemal od razu po rynkowym debiucie Ford Mustang Mach-E, jako pierwszy elektryczny samochód tej marki produkowany seryjnie, zyskał niesamowitą popularność. Pomimo tego, że topowa wersja GT zadebiutowała po pewnym czasie, zarówno bazowa odmiana RWD, jak i wersja AWD były zamawiane w ilościach, przekraczających możliwości produkcyjne Forda. To ogromne zainteresowanie nowym Mustangiem Mach-E skłoniło amerykańskiego producenta do znacznego zwiększenia ilości produkowanych egzemplarzy.

Od roku 2023 z linii produkcyjnych będzie zjeżdżało aż 200 000 rocznie! Czy sukces modelu Mach-E może dziwić? Są producenci, którzy w dobie elektryfikacji szukają swojego pomysłu na wprowadzenie do gamy modeli zasilanych energią elektryczną. Jedni tworzą zupełnie nowe, nieznane dotychczas linie produktowe, które są czymś zupełnie obcym dla stałych klientów. Inni na tę okazję powołują do życia nowe, wyodrębnione ze swoich struktur marki.

Ford E-Transit czy właśnie Ford Mustang Mach-E stawały się pożądane już w dniu zapowiedzi ich produkcji

W obu przypadkach efekt jest podobny – wdrażanie nowych, nieznanych rozwiązań nie zawsze budzi zaufanie potencjalnych nabywców i wymaga czasu, by rynek się oswoił. Ford podszedł do tego zupełnie inaczej. Wykorzystując dziedzictwo marki, zelektryfikował swoje ikony, konsekwentnie trwając przy własnej tożsamości budowanej przez lata. Ford E-Transit, Ford F-150 Lightning czy właśnie Ford Mustang Mach-E stawały się pożądane już w dniu zapowiedzi ich produkcji. To właśnie spójność i konsekwencja stały się kluczem do sukcesu.

Mustang Mach-E stał się synonimem nowego podejścia z zachowaniem tego, co najlepsze w modelu Mustang. To sportowy SUV oferujący komfortową przestrzeń wewnątrz kabiny, wykonanej z użyciem niezwykle wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Bogate wyposażenie w standardzie, z dziedziny bezpieczeństwa i multimediów, jest dowodem na to, że najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne świetnie korespondują z wizerunkiem legendarnego sportowego samochodu.

Co ważne, w parze z dynamiczną sylwetką z akcentami typowymi dla Mustanga, idą sportowe osiągi i świetne, dynamiczne prowadzenie, które sprawiają, że to właśnie Mach-E w wersji GT jest najszybszym i najlepiej prowadzącym się Mustangiem w kilkudziesięcioletniej historii tego modelu. Długa lista wyposażenia podstawowego, doskonałe właściwości jezdne i ikoniczny wygląd sprawiają, że konkurenci (nawet w klasie premium) nie są w stanie nawet zbliżyć się do wyników sprzedaży Mustanga Mach-E.

Prawdziwy Mustang, prawdziwy „elektryk”

Mach-E jest prawdziwym Mustangiem, ale czy jest prawdziwym samochodem elektrycznym? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie fakt, że to właśnie Mustang Mach-E jest rekordzistą Guinessa w kilku kategoriach. To właśnie ten elektryczny Ford ustanowił rekord najkrótszego ładowania (43 minuty i 13 sekund) w czasie jednej podróży (około 805 kilometrów) przy najniższym zużyciu energii, wynoszącym jedynie 1 kWh na 10,5 kilometra!

Poza tym, że każda wersja Mustanga Mach-E oferuje imponujący zasięg (nawet do 600 km na jednym ładowaniu), niewątpliwym atutem jest także możliwość ładowania samochodu prądem o mocy aż 150 kW. Podczas takiego ładowania w 10 minut zasięg zwiększa się o 119 kilometrów, co podczas pokonywania długich dystansów jest kluczowym parametrem.

Ładowanie Mustanga Mach-E jest niezwykle przystępne. Może odbywać się w miejscach, w których codziennie parkujemy samochód: na parkingach marketów, w galeriach handlowych, przy urzędach czy siedzibach wielu firm. Poza korzystaniem z publicznych stacji ładowania, których z każdym dniem w całej Europie powstaje coraz więcej, możemy także ładować samochód ze zwykłego domowego gniazdka 230V lub inwestując w Wallbox, zapewniający krótszy czas ładowania.

Mustang Mach-E dzięki najnowszemu systemowi SYNC 4A i dzięki zaawansowanej technologii napędu w sposób maszynowy uczy się stylu jazdy i preferencji kierowcy, jednocześnie optymalizując zużycie energii, a przy tym maksymalizując komfort podróżowania. Suma wszystkich rozwiązań i ogólna charakterystyka Mustanga Mach-E zapewniła temu modelowi zwycięstwo w wielu plebiscytach i konkursach, także w Polsce – między innymi w plebiscycie Car of The Year Polska 2022 czy The Best od Moto 2021

Rata od: netto/mies.
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.