Ford Mustang Mach-E: ikona w nowym wcieleniu – lepszym pod każdym względem

Ford Mustang od dziesięcioleci na całym świecie kojarzy się jako legendarny sportowy samochód. To właśnie Mustang był i jest marzeniem wielu fanów motoryzacji. Legenda tego modelu jest czymś unikalnym w skali całej historii motoryzacji, a przedstawiciele marki Ford doskonale zdają sobie z tego sprawę.

AUTOR: Michał Gruszczyk
DATA: 03.07.2022

Świat idzie do przodu, silniki spalinowe coraz szybciej zastępowane są przez napęd elektryczny. Choć Mustang od wielu lat kojarzył się z ogromnymi, widlastymi silnikami spalinowymi, to Ford Mustang Mach-E stał się nową odsłoną tej legendy – w pełni elektryczną. Napęd elektryczny stwarza olbrzymie możliwości w kwestii przyspieszenia, doskonałego prowadzenia i emocji dostarczanych kierowcy. To właśnie Mustang Mach-E był najlepszym kandydatem Forda do wejścia na drogę pełnej elektryfikacji.

Charakterystyka wszystkich samochodów elektrycznych w założeniu jest podobna: nisko umiejscowiony środek ciężkości, dzięki zastosowaniu baterii trakcyjnych, bezpośrednie przeniesienie napędu na koła, oraz wysokie wartości mocy i momentu obrotowego, które dostępne są już od chwili wciśnięcia gazu.

Połączenie tych cech ze świetnie zestrojonym zawieszeniem oraz perfekcyjnie precyzyjnym układem kierowniczym to gwarancja powstania unikatowego samochodu na tle konkurencji. Mustang Mach-E jeździ, prowadzi się i przyspiesza fenomenalnie, a swoim wyglądem nawiązuje do sylwetki tradycyjnego, spalinowego protoplasty.

Satysfakcja na każdym poziomie

Mustang Mach-E jest najlepszym dowodem na to, że czerpanie z dziedzictwa legendarnego modelu w świadomy i konsekwentny sposób pozwala na stworzenie wyjątkowego samochodu. Pomimo tego, że Mach-E jest elektrycznym SUV-em, nie trzeba obawiać się tego, że nie prowadzi się jak sportowy samochód. Wraz z osiągami, dużą mocą i wręcz absurdalnie wysokimi wartościami momentu obrotowego otrzymujemy także przestronne, wygodne i świetnie wykończone wnętrze.

Ekstremalna wersja Mustang Mach-E GT

Elektryczny Mustang Mach-E GT to niesamowite osiągi i potężne 487KM! Najszybciej przyspieszający Mustang w historii poprzez dwa silniki przenosi na koła do 860 Nm maksymalnego momentu obrotowego, niezależnie na przednią i tylną oś

Mach-E to również samochód rodzinny, z dużymi możliwościami. Z kolei dzięki doświadczeniom wyścigowego zespołu fabrycznego Ford Performance powstała wyczynowa wersja – Mach-E GT, która prowadzi się w sposób godny prawdziwego auta torowego! Dopracowane, aktywne zawieszenie, progresywny układ kierowniczy i perfekcyjny rozkład masy pozwalają na niezwykle dynamiczne pokonywanie nawet bardzo ciasnych zakrętów i pełną kontrolę nad samochodem.

Ze względu na to, że nie każdy klient oczekuje od swojego samochodu elektrycznego przyspieszenia rodem z torów wyścigowych, Mach-E dostępny jest w kilku wersjach. Wersja RWD, z napędem na tylną oś, oferuje moc 269 KM i baterię o maksymalnym zasięgu około 440 km lub 294 KM i większą baterię, pozwalającą na przejechanie aż do 600 km. Te dwa warianty przyspieszają od 0 do 100 km/h odpowiednio w 6,1 i 6,2 sekundy – a to dopiero początek!

Wersja AWD posiada napęd na wszystkie koła i również dwa warianty mocy i pojemności baterii. Pierwszy dysponuje mocą 269 KM, 400 km zasięgu i przyspieszeniem do „setki” w 5,6 sekundy. Drugi udostępnia aż 351 KM, 540 km zasięgu i możliwość sprintu od 0 do 100 km/h trwającego jedyne 5,1 sekundy.

Na szczycie oferty stoi wspomniana ekstremalna wersja GT, której nazwa również nawiązuje do historycznie najmocniejszych Mustangów. Posiada napęd na wszystkie koła, moc 487 KM, zasięg do 500 km i oszałamiające przyspieszenie do „setki” – zaledwie 3,7 sekundy. To właśnie przy tej odmianie najwięcej pracy mieli inżynierowie Ford Performance. Wersja GT wyróżnia się nie tylko dedykowanym pakietem stylistycznym, ale także specjalnie dostosowanymi hamulcami marki BREMBO i dodatkowym trybem jazdy Untamed Plus.

Osiągi i bezpieczeństwo

Elektryczny model Mustang Mach-E jest nowym otwarciem dla marki Ford nie tylko ze względu na to, że jest to ich pierwszy w pełni elektryczny, seryjnie produkowany samochód. To również szereg zupełnie nowych rozwiązań, a także kolejna generacja dobrze znanych funkcji i systemów, które to właśnie w modelu Mach-E są dostępne w swoich najbardziej zaawansowanych opcjach.

Zestaw inteligentnych systemów bezpieczeństwa czuwa nad kierowcą, pasażerami i innymi użytkownikami drogi podczas jazdy miejskiej, poza miastem, a nawet podczas manewrów parkingowych. Aktywny tempomat z funkcją Stop&Go gwarantuje bezpieczeństwo i przyjemność z płynnej jazdy, na autostradzie i w miejskich korkach, z zachowaniem optymalnej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Monitorowanie martwego pola oraz system ostrzegania o ruchu poprzecznym przy cofaniu pozwalają na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji. W mieście przydatne okażą się też asystenci nagłego hamowania i awaryjnego omijania przeszkody, które pomogą w wykonaniu koniecznego manewru w nagłej, niespodziewanej sytuacji. Między innymi to te właśnie systemy złożyły się na sukces Mach-E w dziedzinie bezpieczeństwa, jakim było zdobycie maksymalnej noty 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.

System SYNC 4A

Nowoczesny system multimedialny SYNC 4A wykorzystuje m.in. zaawansowane rozpoznawanie mowy i oferuje możliwość zdalnych aktualizacji

System audio B&O

Mustang Mach-E wyposażony jest w 10 głośników, subwoofer i soundbar wbudowany w deskę rozdzielczą

Ładowarka indukcyjna

Dzięki standardowej funkcji bezprzewodowego ładowania telefonu możesz wygodnie ładować kompatybilny smartfon bez potrzeby korzystania z kabla

Zupełnie nowy, przełomowy system multimedialny SYNC 4A z wyświetlaczem o przekątnej 15,5” to nowe drzwi do skomunikowanego świata i gwarancja pozostania online przez cały czas. To właśnie dzięki nowemu oprogramowaniu Mustang Mach-E jest w stanie automatycznie pobierać i instalować aktualizacje. Za sprawą bezprzewodowych aktualizacji OTA (Over-The-Air) Ford Mustang Mach-E każdego dnia staje się coraz bardziej innowacyjny, a jego funkcjonalności coraz lepsze.

Dzięki SYNC 4A kierowca modelu Mach-E może korzystać z wielu usług dostępnych online dzięki zupełnie nowemu systemowi interakcji FordPass Connect. Ford Mustang Mach-E otwiera nowy rozdział w historii marki i z każdym dniem umacnia swoją pozycję na rynku pojazdów z napędem zeroemisyjnym, będąc zarazem uosobieniem marki Ford, która jako lider innowacji w motoryzacji kontynuuje misję swojego założyciela.

Mustang Mach-E to najszybszy samochód z galopującym koniem na masce w historii. Jest też najnowocześniejszym i najbardziej multimedialnym Mustangiem jaki kiedykolwiek istniał. Dodatkowo jest też najbardziej praktyczny, najbardziej przestronny, najcichszy i najbardziej ekologiczny, z zerową emisją CO2 do atmosfery. Ford Mustang Mach-E to nowe wcielenie legendy, która wciąż trwa.

Ford Mustang Mach-E: elektryk kontra spalinowy, czyli jak zoptymalizować swoje koszty!

Samochody elektryczne przestały być egzotyczną nowością. Na drogach Polski i całego świata codziennie można spotkać coraz więcej samochodów zasilanych prądem zamiast tych z konwencjonalnym napędem. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka, ale chyba najważniejszy z nich jest taki, że kto raz wsiądzie za kierownicę auta z napędem elektrycznym, ten od razu zachwyci się charakterystyką jazdy, jaką te samochody oferują.

AUTOR: Michał Gruszczyk
DATA: 03.07.2022

Drugim, nie mniej ważnym powodem są szeroko pojęte koszty eksploatacji, które w obecnych czasach zdecydowanie sprzyjają samochodom „na prąd”. Ceny oleju napędowego i benzyny rosną w zastraszającym tempie, szczególnie w porównaniu do kosztów energii elektrycznej. Tańsza eksploatacja, niższe koszty użytkowania a do tego niesamowite wrażenia z jazdy. Czy w tym równaniu brakuje jeszcze jakiegoś elementu?

Ford Mustang Mach-E, czyli ikona wśród samochodów elektrycznych.

Ford Mustang Mach-E to zupełnie nowy, w pełni elektryczny SUV z duszą ikonicznego Forda Mustanga, inspirowany jego stylistyką. Nowy design łączący tradycję z nowoczesnością i sprawia, nie pozostaniesz mu obojętny.

Inżynierowie Forda projektując swój pierwszy w pełni elektryczny model stwierdzili, że samochód tego typu musi budzić prawdziwe emocje i dawać radość z każdego pokonanego kilometra. Z takimi założeniami, oraz z poszanowaniem legendy sportowego modelu Mustang, powstał Ford Mustang Mach-E – najszybciej przyspieszający Mustang w historii, który od momentu premiery wzbudził wiele emocji w całym motoryzacyjnym świecie.

Ford Mustang Mach-E wzbudzał olbrzymie emocje, odkąd tylko pojawiły się informacje, że pierwszy elektryczny Ford będzie czerpał z ponad 50-letniego dziedzictwa legendarnego Mustanga. Jednak prawdziwy wybuch euforii zaczął się wtedy, gdy pierwsze egzemplarze elektrycznego Mustanga Mach-E pojawiły się na drogach. Ich kierowcy są zgodni – Ford tworząc swój pierwszy elektryczny model osiągnął perfekcję!

Jak się okazało, do elektrycznego Mustanga nie trzeba było przekonywać ani entuzjastów legendarnego pierwowzoru, ani klientów nie wyznających kultu amerykańskiej "V-ósemki", którzy rozpoczęli swoją przygodę z elektromobilnością, wybierając Mustanga Mach-E jako swój pierwszy samochód elektryczny. Dzięki atrakcyjnej stylistyce, bezkompromisowemu zasięgowi, elektryzującym osiągom oraz innowacyjnym systemom Mustang Mach-E zostawił konkurencję daleko w tyle, stając się najlepiej sprzedającym samochodem elektrycznym w Polsce.

Czy łatwo podjąć decyzję o zakupie jednego z najciekawszych modeli Forda ostatnich dekad? Wystarczy przejechać kilka kilometrów za kierownicą samochodu elektrycznego by zrozumieć, skąd bierze się ich rosnąca popularność. Natychmiastowe przyspieszenie znane jedynie z najlepszych spalinowych samochodów sportowych, podróżowanie w niemal kompletnej ciszy, natychmiastowa reakcja na gaz, a w dodatku brak wielu elementów w układzie napędowym, które w samochodach spalinowych podlegają częstej wymianie lub naprawom.

Czysta moc, prosta eksploatacja.

Choć to właśnie „elektryki” kojarzyły się niektórym błędnie jako pochodzące z odległej przyszłości, skomplikowane, a wręcz eksperymentalne samochody, to w praktyce okazuje się, że jazda i eksploatacja aut elektrycznych, w porównaniu do spalinowych odpowiedników, jest… prostsza i tańsza. Jak to możliwe?

Przez coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin oraz wymagania klientów, względem dynamiki rozwoju dzisiejszych samochodów o tradycyjnych napędach, producenci zmuszeni są tworzyć coraz bardziej skomplikowane silniki spalinowe. Turbosprężarki, filtry cząstek stałych, dwumasowe koła zamachowe - tego wszystkiego w elektrykach po prostu nie ma. Nie trzeba również wykonywać wymian oleju silnikowego, rozrządu, nie zdarzy się także awaria uszczelki pod głowicą.

Mniej części do wymiany lub naprawy oznacza znacznie większą niezawodność. Przegląd samochodu elektrycznego sprowadza się do kontroli silnika elektrycznego, stanu hamulców i aktualizacji oprogramowania. W Fordzie Mustangu Mach-E ta ostatnia czynność nie wymaga nawet wizyty w serwisie - samochód aktualizuje się samoczynnie dzięki dostępowi do Internetu. Częste, zautomatyzowane aktualizacje pozwalają uniknąć wielu błędów czy awarii, jednocześnie gwarantując zawsze najnowocześniejsze rozwiązania i usprawnienia przez wiele lat.

Niezawodność, niskie koszty eksploatacji oraz wyjątkowa popularność Mustanga Mach-E sprawia, że utrata wartości tego modelu na przestrzeni lat jest niewielka. To z kolei wpływa na możliwość bardzo korzystnego finansowania tego elektrycznego Forda, niezależnie czy zamierzamy kupić go na własność w kredycie, w leasingu firmowym, czy też użytkować w ramach wynajmu długoterminowego z przystępną ratą miesięczną. Przy zakupie kierowcy mogą skorzystać także z dofinansowania z programu rządowego „Mój elektryk”, zyskując do 27 000 zł dopłaty do Mustanga Mach-E, jeśli są posiadaczami Karty Dużej Rodziny.

Gdzie można ładować samochód elektryczny? Punktów ładowania dostępnych publicznie jest coraz więcej z każdym kolejnym dniem, a co bardzo ważne, do sieci podłączane są kolejne szybkie i superszybkie stacje ładowania, które pozwalają błyskawicznie uzupełnić zasięg. W Mustangu Mach-E, podczas ładowania prądem o mocy 150 kW, już w 10 minut zyskamy aż do 119 kilometrów.

Ładowanie może odbywać się także w domu, np. za pomocą ładowarki Ford Connected Wallbox, a nawet ze zwykłego gniazdka domowego 230V. Warto wiedzieć, że Mustang Mach-E oferuje nawet do 600 kilometrów zasięgu przy w pełni naładowanych akumulatorach! To ostateczny dowód na to, że podróżowanie samochodem elektrycznym jest możliwe nawet na dalekich dystansach. Dzięki pokładowemu systemowi SYNC 4A z łatwością wyszukasz publiczne stacje ładowania i zaplanujesz trasę tak, by móc udać się w podróż liczącą setki, a nawet tysiące kilometrów!

Mustang Mach-E oferuje nawet do 600 kilometrów zasięgu przy w pełni naładowanych akumulatorach! Ford Mustang Mach-E dostępny jest z dwoma typami baterii. Standardowa bateria (75 kWh) zapewnia zasięg do 450 km, a bateria o zwiększonej pojemności (98 kWh) nawet do 600 km

Elektryzujące wrażenia z jazdy

Wsiadając za kierownicę samochodu elektrycznego różnicę w jakości podróżowania odkryjemy od razu. Tak samo, jak od razu dostępny jest pełen moment obrotowy silnika elektrycznego – niemal od samego ruszenia z miejsca. Imponujące przyspieszenie od 0 do 100 km/h, które w Mustangu Mach-E w wersji GT wynosi nawet 3,7 sekundy, jest czymś niespotykanym w cywilnych samochodach. Tego nie da się porównać z niczym, może poza odczuciem przyspieszenia w startującym samolocie. Do tego dochodzi także niemal bezszelestna jazda, również przy wyższych prędkościach.

W mieście natomiast czekają kolejne przywileje: możliwość jazdy buspasami, co pomaga ominąć korki i znaczne skrócić czas przejazdu, darmowe parkowanie i bezpłatne punkty ładowania, które udostępniane są m.in. w hotelach czy galeriach handlowych. Warto wspomnieć także o planowanych wdrożeniach Stref Czystego Transportu, do których jedynie kierowcy samochodów w pełni elektrycznych będą mieli możliwość legalnego wjazdu.

Z kolei legenda Forda Mustanga w nowej odsłonie modelu Mach-E, od momentu debiutu tego modelu, trwa i została uzupełniona o kolejny, udany rozdział. Mustang Mach-E jest jednym z najpopularniejszych elektrycznych samochodów w Polsce, co udowadniają nie tylko wyniki sprzedaży, ale także zdobyte tytuły Car of The Year Polska 2022 oraz The Best of Moto 2021

Ford Mustang Mach-E – jeszcze lepsza oferta w sezonie 2023!

Czasem trudno jest sprostać wymaganiom legendy sprzed lat, ale przykładem samochodu, któremu to się udało z nawiązką, jest Mach-E – elektryczny Ford, który dumnie nosi nazwę Mustang. To jeden z najchętniej wybieranych modeli elektrycznych w Polsce, który teraz otrzymał dodatkowo kilka atrakcyjnych opcji.

AUTOR:
DATA: 09.02.2023

Jak sprawić, żeby elektromobilności była atrakcyjna dla kierowcy? W pierwszej kolejności trzeba postawić na emocje. Można to zrobić rysując atrakcyjne nadwozie, montując w aucie mocny napęd czy nadając mu imię nawiązujące do aut sportowych. W przypadku elektrycznego Forda Mustanga Mach-E sięgnięto po wszystkie trzy sposoby jednocześnie! To atrakcyjny SUV z potężnym napędem i nawiązaniem do kultowego coupe. Nic dziwnego, że jego popularność w Polsce stale rośnie.

Przepis na bestseller

Słysząc słowo „Mustang” nie myślimy o rasie dzikich koni, ale właśnie o szybkim Fordzie z mocarnym silnikiem. Przynajmniej tak było dotychczas, ponieważ oferowany od dwóch lat Mustang Mach-E z napędem elektrycznym stał się nowoczesną ikoną marki i wielu klientów właśnie z tym modelem już dzisiaj utożsamia legendarną nazwę. To zasługa wielu czynników – przejmujących osiągów, zaawansowanych technologii, a także efektownej stylizacji z długą maską, wypukłymi nadkolami i światłami typowymi dla Mustangów.

Łącząc takie cechy z nowoczesnym napędem elektrycznym, otrzymujemy samochód, który w Polsce (i na całym świecie!) jest jednym z najpopularniejszych modeli tego typu. Od momentu debiutu w naszym kraju, w połowie 2021 roku, jego popularność nie słabnie i z salonów wykupywane są wszystkie dostępne egzemplarze. Dzięki temu przez wiele miesięcy model ten piastował pozycję lidera rynku aut elektrycznych w Polsce. Ostatnie dane, z okresu styczeń-październik 2022 roku potwierdzają, że w tym okresie do rąk polskich kierowców trafiło 650 egzemplarzy tego auta. Popularność rośnie i będzie rosła, bo w sezonie 2023 Mach-E otrzymał jeszcze lepsze wyposażenie!

Jeszcze bardziej atrakcyjna oferta

Umówmy się, w każdej wersji wyposażenia elektryczny Mustang Mach-E wypełniony jest po dach nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dlatego Ford nie dorzucił do wyposażenia standardowego nowych elementów multimedialnych czy dodatków wizualnych, ale takie poprawiające komfort użytkowania i zmniejszające koszty eksploatacji. Mowa chociażby o pakiecie usług Ford Protect Serwis Plus, wliczonym w cenę każdego egzemplarza Mach-E!

To nic innego jak zbiór pakietów Ford Protect, Kontrakt Serwisowy i Rozszerzony Kontrakt Serwisowy, a więc przedpłaconych usług serwisowych oraz przedłużonej ochrony pogwarancyjnej, do 8 lat lub 160 000 kilometrów, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. To rozwiązanie, które pozwoli kierowcy niemal zupełnie zapomnieć o dodatkowych kosztach związanych z eksploatacją elektrycznego Mustanga
Mach-E.

Zakup Mustanga Mach-E to nie tylko prestiż | Ford przygotował kilka wygodnych form finansowania tego modelu. Nowością jest m.in. obniżona rata dla firm – od 2 699 PLN netto (wyliczona dla finansowania Ford Leasing Opcje dla wersji bazowej Mach-E z napędem RWD).

Inną bardzo ciekawą ofertą dla rocznika 2023 jest promocyjny Ford Leasing Opcje, czyli nowoczesny leasing, który można dopasować do swoich preferencji. Dzięki niemu Ford Mustang Mach-E, dla przykładu model z napędem na tylne koła i standardową pojemnością akumulatora, kosztuje jedynie od 2899 zł netto miesięcznie (rekomendowana rata producenta). To wyjątkowo atrakcyjna oferta, jak na SUV-a tej wielkości, w dodatku z napędem elektrycznym, nowoczesnym wyposażeniem i nieprzeciętnymi osiągami.

Dodatkowe elementy wyposażenia standardowego dla wersji Mach-E RWD 269 KM z baterią o pojemności 75 kWh to m.in. system kamer 360 stopni, inteligentny tempomat 2.0 czy lusterka zewnętrzne sterowane, podgrzewane i składane elektrycznie. Z racji dużo lepszej specyfikacji standardowego wyposażenia, z dostępnych opcji usunięto Pakiet Technology. W zamian za to dostępny jest pakiet Technology Plus, np. z opcją otwieranych/zamykanych elektrycznie i bezdotykowo drzwi bagażnika.

Ford Mustang Mach-E w wielu smakach

W modelu na rok 2023 nie zmieniło się jednak to, co najważniejsze – Ford Mustang Mach-E nadal oferowany jest w wielu wersjach, różniących się poziomem wyposażenia, rodzajem napędu, pojemnością akumulatorów oraz liczbą i mocą silników. Tak, liczbą, ponieważ konstrukcja auta elektrycznego pozwala zamontować jeden silnik z przodu, a drugi z tyłu – tak właśnie dzieje się w każdym Mustangu Mach-E z oznaczeniem AWD, a więc z napędem na wszystkie koła. To częsty wybór wśród klientów Forda, wszak ponad 60% sprzedanych samochodów ma takie właśnie rozwiązanie.

Bardzo popularna jest także odmiana z napędem na tylne koła, jak w rasowym sportowym Mustangu, a także standardową pojemnością akumulatorów, wynoszącą 75 kWh. Taki egzemplarz wytwarza 269 KM i przyspiesza do 100 km/h w czasie 6,1 sekundy, a do tego zużywa jedynie 17,2 kWh na 100 km. To oznacza zasięg wynoszący do 440 kilometrów. To wszystko czego potrzeba, ale dla wymagających klientów są też wersje z większym zasięgiem – mają akumulatory magazynujące 98 kWh energii, a ich zasięg to nawet 600 kilometrów. Jest też odmiana o bardzo wysokiej mocy!

Mustang Mach-E GT rozpędza się od 0 do 100 km/h w nawet 3,7 sekundy!

Tutaj należy przywołać wersję GT, na którą decyduje się co roku kilkanaście procent klientów – to topowy wariant Mustanga Mach-E, który przenosi kierowcę na zupełnie nowy poziom osiągów. Dzięki mocy 487 KM i aż 860 niutonometrom maksymalnego momentu obrotowego Mustang Mach-E GT rozpędza się do 100 km/h w 3,7 sekundy (procedura startu lotnego). To sprawia, że jest jednym z najszybszych SUV-ów świata! W ofercie Mustanga Mach-E każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Efektownie stylizowany, wygodny, przestronny, nowocześnie wyposażony i szybki, a do tego oferowany z rozszerzonym pakietem serwisowym i ochroną pogwarancyjną oraz w atrakcyjnym leasingu – wszystko wskazuje na to, że także w sezonie 2023 kierowcy szukający auta elektrycznego będą ustawiać się w kolejce do salonów Forda. Ale nie tylko! Ford udostępnia niezwykle wygodny i kompleksowy proces zakupu online – w dowolnym miejscu i czasie, z możliwością personalizacji, podpisania umowy, wpłaty zaliczki i rezerwacji samochodu!

Rata od: netto/mies.
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.